Фейк. Світлина, де у храмі Збройних сил Росії гітлерівську фуражку піднесли як святиню

Ольга Яковлева - 28 Cерпня 2024 | 08:00

Після візиту московського патріарха Кирила до Курської області та заяви про створення так званого «штабу духовного опікування військовослужбовцями» Збройних Сил РФ та інших силових структур на території Курської митрополії, соцмережами поширилась світлина з московським патріархом Кирилом, який тримає гітлерівську фуражку. Чи правдивим є це фото — розбирались наші фактчекери.

Що трапилося

У бот «Перевірка», що виявляє фейкові новини, надійшов запит зі світлиною, на якій очільник російської православної церкви, московський патріарх Кирило під час релігійного обряду тримає на руках як святиню фуражку Гітлера. 

Як виявилося, ця світлина ширилась соцмережами протягом останніх кількох років, особливо активно її публікували користувачі в соцмережі Х: @KermlinRussia (архів),@_A_Vit_ (архів), @russya24 (архів), @oktyabrina1950 (архів), @ternisti_pu (архів) тощо.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Скориставшись зворотним пошуком зображень, ми з’ясували, що фото, яке поширюється в соцмережах, було зроблене під час освячення (архів) головного храму Збройних сил РФ, що в Підмосков’ї, у червні 2020 року. 

Патріарх Кирил, який став настоятелем цього храму, провів ритуал освячення храму Воскресіння Христового (він же головний храм Збройних сил Росії). На оригінальному фото (архів), як бачимо, фуражка Гітлера відсутня. 

Слід гітлерівської фуражки

Поява фейкового фото з фуражкою Гітлера не є випадковістю, адже до музейно-храмового комплексу, окрім самого храму, входить музей-галерея «Дорога пам’яті», де розміщено фотографії та дані понад 33 мільйонів учасників Другої світової війни. До уваги відвідувачів пропонується 35 залів з ключовими її епізодами, а серед 8 тисяч експонатів у цьому музеї знайшлося місце і для фуражки та костюму Адольфа Гітлера, канцлера Третього рейху, фюрера Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини та головного військового злочинця Другої світової війни.

Про наявність цих експонатів напередодні відкриття храму в червні 2020 року заявив в інтерв’ю телеканалу «Звезда» (архів) тодішній заступник міністра оборони Росії Тимур Іванов, який назвав ці експонати «справжніми реліквіями» (архів).

Про «головний храм Міноборони»

Храм Збройних сил Росії будували з осені 2018 року. Як вказано на офіційному сайті, споруду зводили на добровільні пожертви, що надійшли в благодійний фонд «Воскресіння». На будівництво було зібрано понад три мільярди рублів. У проєкті храму було закладено символічні розміри: діаметр основи, на яку встановлено головний купол, складає 19,45 метра — на честь 1945 року. Висота дзвіниці – 75 метрів, висота малого купола – 14,18 метра: війна тривала 1418 днів і ночей (йдеться про часовий відтинок Другої світової  війни, яку росіяни називають «Великою Вітчизняною»). 

Оздобленню храму приділяли особливу увагу. Так, 24 квітня 2020 року російське новинне видання MBК опублікувало фотографії (архів) незавершених мозаїк всередині собору, на яких зображено радянського диктатора Йосипа Сталіна та президента Росії Володимира Путіна. Щоправда, згодом від ідеї з таким оздобленням відмовились. Настоятель іще тоді недобудованого храму єпископ Клинський РПЦ Стефан повідомив, що фрески з Путіним не буде, оскільки сам президент РФ назвав «його зображення передчасним». А мозаїку із зображенням радянського диктатора Йосифа Сталіна вирішили перенести у музей парку «Патріот», після відкритого листа до патріарха Кирила з проханням прибрати зображення диктатора.

Відкриття храму планували теж на символічну дату — 9 травня у 2020 році — до 75-річчя закінчення Другої світової війни, але перенесли через пандемію коронавірусу. Відкриття та освячення відбулося (архів) 14 червня 2020 року.

Отже, проаналізувавши світлини з фоторепортажу цієї події, ми пересвідчилися, що фуражка Гітлера на руках патріарха Кирила під час проведення освячення храму була відсутня.

Висновок: фейк, фотофейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.