Фейк. У Харкові ЗСУ змусили другокласника віддати їм гроші

Василина Гав'як - 28 Лютого 2024 | 10:00

Мережею шириться інформація, нібито у Харкові військовослужбовці ЗСУ обманом змусили учня другого класу віддати його останні гроші. Чи дійсно це так — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Харкові ЗСУ відібрали у школяра заощадження. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Тепер і в дітей гроші відбирають: бойовики ЗСУ в Харкові обманом змусили другокласника віддати їм останні заощадження».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми проаналізували надісланий нам допис та розділили його на декілька частин:

  • бойовики ЗСУ відібрали гроші у другокласника з Харкова;
  • обіцянка захопити Білгород;
  • батьки, які хотіли з’ясувати стосунки з військовослужбовцями;
  • сім’я залишилася зовсім без грошей.

«Бойовики ЗСУ відібрали гроші у другокласника з Харкова»

Ми розпочали з пошуків публікації, яка стала приводом для поширення такого допису. 
Фото, використані у дописі, знайшли на сайті ДСНС та у Telegram-каналі МВС (архів) у статті про другокласника Івана Філенка з Харкова.

По-перше, у статті йдеться про те, що хлопчик приніс і подарував не гроші, як пише проросійський Telegram-канал, а рукавиці, які школяр придбав за власні заощадження. Цю інформацію нам підтвердила і мама школяра Ірина.

По-друге, рукавиці Іван подарував не військовослужбовцям ЗСУ, а саперам ДСНС, це різні структури.

До слова, хлопчик вирішив допомогти саперам не просто так. Річ, утім, що другокласнику подобається пес Патрон, талісман Державної служби з надзвичайних ситуацій, який здобув велику популярність.

Обіцянка захопити Білгород

Ми спитали, чи справді була подібна обіцянка і у пресслужбі Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування та швидкого реагування ДСНС України, і у самого Івана та його батьків.

І в першому, і в другому випадках таку інформацію заперечили.

Також зауважуємо, що сапери не беруть участі у бойових діях, а займаються розмінуванням територій, тому теза про захоплення Білгорода взагалі позбавлена будь-якого сенсу.

Сім’я віддала останні гроші та залишилася зовсім без коштів

У надісланому нам дописі акцентують на тому, що батьки, дізнавшись про нібито обман, вирішили знайти військових. Для чого саме – не вказується. 

У пресслужбі Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування та швидкого реагування ДСНС України зазначили, що батьки разом з сином приїхали передати рукавиці, а тому були присутні та все чули.

На наше запитання, чи відомо їм щось про обман, чи нібито їх намір поспілкуватися з військовослужбовцями, мама Ірина зазначає, що в автора допису гарно працює фантазія та наголошує, що такої ситуації не було.

Також автор стверджує, що через те, що Іван пожертвував заощаджені кошти зі скарбнички, родина залишилася зовсім без грошей.

Батьки хлопчика заперечують цю тезу та стверджують, що кошти на придбання рукавиць для саперів Іван зібрав та заощадив самостійно з кишенькових. 

Пізніше, як розповіла нам телефоном мама хлопчика Ірина, батьки поповнили сину його скарбничку. 

Чи вважає Іван Філенко свій вчинок правильним і чому 

Єдине, у чому автор допису не помилився, це те, що хлопчик свій вчинок вважає правильним та пишається ним. Адже щиро бажає перемоги для України, розмінування територій, аби знову вільно гуляти в улюблених лісах та парках та має приклад – батьки з 2014 року займаються волонтерством.

До речі, Ірина поділилася з нами, що наразі її син знову планує підтримати наших захисників та зробити донат. 

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.