Фейк. У Харкові «зам’яли» справу про побиття чоловіка співробітником ТЦК

Ольга Яковлева - 07 Cерпня 2024 | 12:09

Російська пропаганда систематично продукує фейки та маніпуляції на тему мобілізаційних заходів в Україні, зокрема щодо інцидентів за участі військовослужбовців ТЦК та СП. Цього разу, пропагандистські Телеграм-канали поширили новину про те, що у Харкові нібито «зам’яли» справу про побиття чоловіка співробітником ТЦК. Чи дійсно це так – далі у нашому матеріалі.

Що сталося

Російський пропагандистський Телеграм-канал «Медведь», який систематично поширює ворожу пропаганду, опублікував новину, що в Харкові «припинили» справу про побиття співробітником ТЦК та СП Руденко потерпілого Мельника Д.М., змусивши потерпілого відмовитись від претензій до ТЦК та СП. Як доказ, новина містить зображення з документом, який нібито є «фототаблицею» з чорно-білою фотографією чоловіка на лікарняному ліжку, який показує великим пальцем вверх. 

«Потерпілий Мельник показує, що не має претензій до працівника ТЦК Руденко. В Харкові ТЦКшник побив мужика, але кримінальну справу «зам’яли». В якості підтвердження примирення сторін потерпілого змусили показати «клас» на камеру», — йдеться тексті новини. 

Цю новину поширили низка інших пропагандистських Телеграм-каналів: «Лента новостей Харькова | Z» (архів), «Насправді» (архів), «Лев Щаранский | Официальный канал» (архів). Також група в соцмережі «Вконтакте» – «Типичный какол» (архів) тощо.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

За загальним аналізом змісту новини та документа на зображенні ми виявили невідповідність складу правопорушення до визначеної на зображенні відповідальності.

Так, у новині мова йде про нанесення тілесних ушкоджень людині співробітником ТЦК, дане правопорушення тягне за собою кримінальну відповідальність, а не адміністративну, як вказується в описі до «Фототаблиці».

Кримінальна відповідальність за перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (ст. 426-1 КК) настає за умови, якщо дії військової службової особи були зумовлені її службовим становищем і пов’язані з її владними чи службовими повноваженнями. 

Якщо такого зв’язку не встановлено, то такі дії за наявності для того підстав можуть кваліфікуватися за іншими статтями Кримінального кодексу.

Наступним кроком ми проаналізували відомості, вказані в документі на зображенні і також виявили невідповідності. Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України (пункт 4, стаття 105), фототаблиця є додатком до протоколу, що складається слідчим, який здійснює процесуальні дії.

У поширеному пропагандистами документі зазначена інформація не відповідає нормам оформлення додатків, оскільки вони не можуть містити даних про перебіг справи (відкриття чи закриття провадження) та висновків.

Виявивши ознаки підробки даного документу, ми звернулися із запитом на інформацію до пресслужби Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У телефонній розмові пресофіцерка Харківського ТЦК та СП Олена Родіна нам підтвердила, що інформація в новині є неправдивою і такого провадження стосовно їхніх співробітників не відкривалося. 

Отже, маємо справу із фейковою новиною російської пропаганди, що має на меті викликати негативну реакцію в суспільства відносно співробітників ТЦК та СП, і у такий спосіб вкотре дискредитувати мобілізаційні заходи, що проводяться в нашій країні.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.