Фейк. У Харкові ТЦК та СП «забрали» непридатного до військової служби чоловіка

Вікторія Горак - 16 Cерпня 2024 | 09:28

Мережею поширилась новина, що в Харкові співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки забрали чоловіка, який нібито проходив лікування через запалення легенів і має довідку про те, що був визнаний непридатним до військової служби. Чи дійсно це так – далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

Мережею шириться новина, що нібито в Харкові територіальний центр комплектування та соціальної підтримки «забрав» чоловіка, який проходив лікування через запалення легенів і визнаний непридатним до військової служби.

Як автори додають у новині, так військовослужбовців, яких відправляють на лікування у місто, ТЦК та СП «ловлять і назад женуть в окопи».

Про це нібито повідомила дружина Зарецького Андрія Степановича, опублікувавши довідку про непридатність до військової служби чоловіка.

«Громодянин Зарецький Андрій Степанович 05.08.1986 року народження комісію з питань призову Харківського ОМВК (протокол №4 від 30.08.2024 року) та наказом МО України №№402 від 2023 року визнаний непридатним для проходження військової служби за станом здоров’я і потребує термінової госпіталізації», – йдеться у нібито довідці.

«Прошу максимально поширити інформацію, що в нас в Харкові зараз робиться. Ось офіційна довідка видана моєму чоловікові, що він визнаний непридатним для проходження військової служби за станом здоровʼя, бо зробив собі запалення легенів. Від військового комісаріату. Щоб ви розуміли, ТЦК це все до дупи, вони схопили його на вулиці, говорять:”руки, ноги є – вважається придатним”», – каже у відео жінка.

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Медведь» (архів) та «Первый Харьковский» (архів),  що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є  у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми проаналізували саму довідку, на яку посилалась нібито дружина військовослужбовця і знайшли наступні невідповідності:

  • Дати. В печатці на документі зазначена дата «31 липня 2024 рік», хоча в кінці документа, після написання ініціалів начальника Харківського РТЦК та СП, стоїть дата на день пізніше «1 серпня 2024 рік». Ба більше, в довідці зазначений протокол №4 нібито «Харківського ОМВК» від 30 серпня 2024 року, тобто з майбутнього. 
  • Некоректні назви. 23 лютого 2022 року Кабінет міністрів схвалив Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), що замінили військові комісаріати, тож у документі використали застарілу назву органу «Український обʼєднаний військовий комісаріат», «Харківського ОМВК (Харківський обласний військовий комісаріат – ред.)». Ми не ідентифікували такої установи. ТЦК та СП підпорядковуються Міністерству оборони України, вони можуть ділитися на обласні, районні, а також обʼєднанні міські.  

До того ж використана невірна назва «Харківський районний центр комплектування та соціальної підтримки». Вірно – Харківський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Харківської області. 

  • Граматична помилка. У довідці написано «громОдянин», замість «громадянин». 
  • Російські мовні конструкції. Так, у тексті йдеться «наказом МО України №402 від 2023 року». Хоча українською коректніше «Відповідно наказу №402 МО України від 14.08.2008», або а саму назву наказу Міноборони потрібно зазначати та брати в лапки: «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». 

– придатні;

– придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;

– непридатні до військової служби з переоглядом через шість місяців;

– непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;тимчасово непридатні. Потребують лікування;

– тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків;

Тож, тези у довідці «непридатний для проходження військової служби за станом здоровʼя і потребує термінової госпіталізації» та «непридатний до стройової служби» є некоректно написані. Ба більше, потрібно в довідці вказати діагноз хвороби, причину непридатності до військової служби.

«ВОС 957032 А». В Наказі Міністерства оборони України «Про затвердження переліків військово-облікових спеціальностей і штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу і тарифних переліків посад вищезазначених військовослужбовців» за номером «957032» дійсно зазначена посада «солдат», однак жодної позначки «А» у цьому пункті немає.

Окрім того, в кінці документа відсутній підпис начальника Харківського РТЦК та СП. 

Наступним кроком ми звернулись до законодавства України.

Так, згідно з розділом 1, статті 1, пункту 1.2 Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» саме військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, установлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з розділом 2, статті 3 «Медичний огляд військовозобов’язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період», пункту 3.8  того ж Наказу МО України під час дії особливого періоду постанови ВЛК ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов’язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу. Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії.  Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Тож, у додатку 4 та 11  Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» є примірник свідоцтва про хворобу, який підтверджує непридатність до військової служби, та довідки ВЛК.

Так, порівнявши примірники офіційних документів військово-лікарської комісії, з довідкою, яку поширювали пропагандисти, можна зробити висновок: фейкоробський документ жодним чином не схожий на оригінал.

Окрім того, у відео дружина нібито військовослужбовця зазначила, що він проходив лікування через запалення легенів і визнаний непридатним до військової служби.

Проте, згідно з Наказом МО України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», статті 48 у розділі «про розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві» йдеться, що рішення про потребу військовослужбовця у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою та вирішення питання про надання відстрочки призовнику приймається лише за умови ускладненого перебігу гострих респіраторних інфекцій верхніх та нижніх дихальних шляхів, грипу, пневмонії.

«Щодо реконвалесцентів після неускладненого перебігу пневмонії, загострення хронічних захворювань – тяжкого загострення бронхіальної астми (астматичного статусу), загострення ХОЗЛ, що потребувало тривалої оксигенації, приймається постанова про потребу у звільненні від виконання службових обов’язків», – додається в статті.

Тож, згідно з цією статтею немає надання статусу для хвороби пневмонії «непридатний до військової служби». Натомість назначається статус «Тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків». 

Окрім того, ми безпосередньо звернулись до пресслужби Харківського обласного центру комплектування та соціальної підтримки.Так, пресофіцерка Харківського ОТЦК та СП Олена Родіна спростувала цю інформацію, зазначивши: 

«Це відвертий фейк! «Документ», який поширюють російські ресурси, навіть не підробка, це невдала «творчість» з вигаданою історією, притаманна росіянам. Документ взагалі не відповідає нормам документообігу, містить безліч помилок, одна з яких у назві територіального центру комплектування та соціальної підтримки»

Тож, перед нами черговий фейк російської пропаганди з метою дискредитувати роботу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.