Російська пропаганда систематично поширює дезінформацію про мобілізаційні процеси в Україні. Так, нещодавно в мережі з’явилося зображення оголошення, яке розмістили в Харківському національному економічному університеті імені Семена Кузнеця (ХНЕУ ім. С. Кузнеця) з метою підготовки студентів до мобілізації. Чи дійсно це правда — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
Телеграм-канал «Укропский фреш» поширив (архів) інформацію про те, що в Харківському національному економічному університеті нібито готуються до мобілізації студентів.
На підтвердження своїх слів, автори допису публікують нібито фото з дошки оголошень університету. На одній із листівок зазначено, що в деканаті просять терміново, до 30 квітня студентам-чоловікам надати актуальні паспортні та вказати чи була зміна прописки. Крім того, необхідно нібито проінформувати про студентів, які не відвідують заняття протягом місяця, та надати дані про їх фактичне місце проживання.
Також новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «DNR-PRAVDA.RU» (архів), «ZOV Харьков» (архів), «Мрія» (архів) та анонімні Телеграм-канали «Первый Харьковский» (архів), «Военный обозреватель» (архів).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Перш за все, слід окремо відзначити, що зміст документа не відповідає чинному законодавству України. Так, згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здобувачі вищої освіти не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Також, ми звернулися із запитом до Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця (ХНЕУ ім. С. Кузнеця), з проханням підтвердити чи спростувати правдивість даної інформації.
У відповідь, нам повідомили, що це фейк, навівши наступні аргументи:
- на даний час усі студенти університету навчаються дистанційно, тому оголошень на дошках немає;
- в об’яві не зазначено який деканат і який факультет. Відповідно незрозуміло кому подавати дані;
- в університеті не використовують подібного формату оголошень.
Крім того, телефонній розмові, керівник відділу маркетингу та корпоративних комунікацій, Афанасьєва Олена зазначила, що сусідні до фейкового зображення були створені нею, та існують лише в онлайн-форматі. Вони ніколи не виготовлялися в друкованому вигляді.
Таким чином, пропагандисти вигадали інформацію про оголошення в харківському виші, намагаючись дискредитувати процес мобілізації та дестабілізувати ситуацію в Харкові.
Висновок: фейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!