Масштабна дезінформаційна кампанія спрямована на дискредитацію мобілізаційних заходів в Україні часто поєднуються з іншими наративами російської пропаганди. Так, цього разу російські пабліки поширили відеосюжет, в якому йдеться про те, що у Миколаєві ТЦК та СП мобілізували 10 чоловіків під час поминок за військовослужбовцем ЗСУ, який загинув у Курській області. Розбір новини – далі у нашому матеріалі.
Що сталося?
З 23 вересня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Кот Костян – официальный канал», «Колхоз дело добровольное Руслан», «Что произошло?», «Узел связи», «Заря | Новости, Россия, Украина, Мир», «Шаман Раху» та інші, які систематично поширюють ворожу дезінформацію, почали розповсюджувати новину про те, що співробітники ТЦК та СП у Миколаєві нібито увірвались на поховання мобілізованого у середині червня цьогоріч військовослужбовця ЗСУ Дмитра Хайруленка, який загинув через два місяця під час «курської операції». Ба більше, стверджується, що ТЦК мобілізували 10 чоловіків безпосередньо під час поминального обіду і тепер родичі не можуть зв’язатися з ними. Як доказ, новина містить відеоролик з графічним логотипом та написом «Україна» відповідного контексту.
«У Миколаєві з поминок солдата ЗСУ, ліквідованого за 2 місяці після мобілізації в Курській області, ТЦК забрали 10 чоловіків. Родичі не можуть зв’язатися з ними і не знають, де вони», – стверджується у дописі.
Новина також була поширена через російські веб-ресурси, зокрема тими, що орієнтовані на іноземну аудиторію, а також користувачами на платформі Youtube, в соцмережі Instagram, Facebook (архів) та в російській соцмережі «ВКонтакте».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Проаналізувавши інформацію та здійснивши зворотній пошук за зображенням, ми не змогли ідентифікувати жодного медіа чи організації, яке використовує логотип та заставку, подібні до тих, що присутні у поширеному відеосюжеті.
Дослідивши фото чоловіка, якого у відео представляють, як мобілізованого у червні Дмитра Хайруленка з Миколаєва, ми з’ясували, що насправді на фотографії зафільмована зовсім інша людина. Пропагандисти використали фото військовослужбовця ЗСУ Войтовича Миколи Миколайовича із села Пулемець Шацької громади, який був мобілізований 21 серпня 2023 року у військову частину 9971, де проходив службу у прикордонних військах. Загинув він 2 лютого 2024 року на Донеччині. 9 лютого Микола Войтович був похований в рідному селі Пулемець Шацької громади.
Для кадрів у кафе за участі співробітників ТЦК та СП пропагандисти використали фрагмент з відео, яке було поширене у соцмережах ще у червні 2023 року. Жодного стосунку до проведення поминок чи інших подій, описаних у відеосюжеті воно немає.
Крім цього, типово для фейкових відеороликів російської пропаганди, при створенні неправдивої історії про загиблого військовослужбовця ЗСУ Дмитра Хайруленка, були використані кадри з загальнодоступних відео за різний період часу, жодним чином не пов’язаних між собою.
Отже, маємо справу з черговим фейковим відеосюжетом, створеним російською пропагандою, щоб дискредитувати мобілізаційні заходи, які проводяться в нашій країні.