Фейк. The Independent: Україна може стати осередком поширення мавпячої віспи

Ольга Яковлева - 30 Cерпня 2024 | 17:30

Російська пропаганда продовжує використовувати тактику поширення фейкових обкладинок журналів та сторінок газет світової преси для просування своїх наративів. Днями пропагандистський Telegram-канал поширив новину із зображенням серпневого випуску британського видання The Independent, на першій шпальті якого міститься заголовок про можливий колапс медичної системи в Україні, що стане причиною поширення нового різновиду мавпячої віспи в Європі. Чи правда це у нашому матеріалі.

Що сталося

Telegram-канал «Шкварка News», що систематично поширює російську пропаганду, повідомив, що нібито британська газета The Independent у черговому випуску на першій шпальті розмістила статтю із наступним заголовком: 

«Ukraine could become a Mpox vector for the whole of Europe: Ukraine’s  health care system is overloaded with wounded military personnel and  is unprepared for a new global challenge».

«Україна може стати вектором поширення віспи для всієї Європи: система охорони здоров’я України перевантажена пораненими військовими і не готова до нового глобального виклику», — йдеться в дописі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Оскільки до новини було прикріплене зображення першої шпальти The Independent з датою публікації газети – 16 серпня, ми перевірили офіційний сайт британського видання та сторінки в соцмережах Х та Facebook.  

У п’ятницю 16 серпня дійсно вийшла чергова електронна версія газети (паперовий формат медіа не використовує з 2016 року).

Проте на оригінальній першій шпальті замість фото з медичної установи та інформації про Україну міститься стаття про результати вступних іспитів у Англії, Уельсі та Північній Ірландії.

Чи зареєстровані випадки вірусу мавпячої віспи в Україні

За даними Міністерства охорони здоров’я України випадків захворювання на такий різновид віспи в нашій країні наразі не зафіксовано. Водночас такі випадки вже зафіксовані у країнах Європи. 

«У зв’язку із виявленням випадків захворювання у світі, в Україні було проведене екстрене засідання Оперативного центру реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я. Наразі відбувається оцінка рівня ризику спалаху цього захворювання для України», — йдеться на сайті відомства. 

У МОЗ також повідомили, що вірус мавпячої віспи внесли до Переліку біологічних патогенних агентів, що підлягають епідеміологічному нагляду. 

Отже, російська пропаганда, використовуючи підробну першу шпальту газети The Independent, просуває наратив про масштабні санітарні втрати серед українських військових, що буцімто можуть призвести до колапсу в медичній системі. Проте, насправді в Україні станом на 30 серпня ще не зареєстровано жодного випадку захворювання на вірус мавпячої віспи.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.