На тлі подій у Курській області російські пропагандисти масово поширюють дезінформацію з метою знецінення досягнень ЗСУ, демонізації військовослужбовців тощо. Так, в рамках просування наративу про хибні рішення уряду України та великі втрати ЗСУ у Курській області пропагандисти поширили новину про те, що в Сумській обласній клінічній лікарні повідомили про термінову потребу в донорській крові для поранених у Курській області. Аналіз новини — в нашому матеріалі.
Що сталося?
З 12 серпня Telegram-канали, серед яких такі, що систематично поширюють ворожу дезінформацію, зокрема «Медведь», «Шаман Раху©️», «Насправді», «Газета «СПЕЦНАЗ РОССИИ», журнал Разведчикъ», «РИА Мелитополь» та інші поширили новину, що Сумська обласна клінічна лікарня терміново потребує «донорської крові для поранених в Курській області». Як доказ, новина містить скріншот повідомлення, яке нібито пересилається у сумських чатах з закликом приходити в Сумську обласну клінічну лікарню та зображення «оголошення», яке нібито розмістили на стіні в лікарні.
«Сумськими чатами розлітаються істеричні повідомлення із закликами здавати кров для «поранених під Курськом». Потреба в крові така гостра, що приймають її цілодобово. Ось чим закінчуються піар-акції Зеленського», — стверджується у дописах.
Новину також поширили російські ЗМІ, зокрема «Лента новостей Курска».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Спочатку ми перевірили офіційні ресурси Сумської обласної клінічної лікарні, які представлені сайтом, каналом на платформі Youtube та сторінкою у соцмережі Facebook. Жодної інформації про термінову потребу в донорській крові не міститься на ресурсах медзакладу.
Також, ми перевірили інформацію на ресурсах акредитованої МОЗ організації Донор.UA. Таким чином ми з’ясували, що на проекті 6 та 13 серпня була розміщена інформація про потреби в донорській крові для різних областей України, однак Сумської області в переліку немає.
Ба більше, інформація про забір донорської крові в Сумській обласній клінічній лікарні суперечить організації національної служби крові України. Стаціонарними закладами, які здійснюють в Україні забір донорської крові є регіональні центри крові та інші медичні заклади та організації з відповідною акредитацією, зокрема станції переливання крові та відділення трансфузіології. В Сумській області таким закладом є Сумський обласний центр служби крові.
В свою чергу текст, розміщений на зображенні, за своєю структурою, оформленням та відсутністю даних подібний до текстів фейкових оголошень, які систематично поширюються російськими пропагандистами.
Остаточно в фейковості поширеного зображення ми переконались, коли в процесі пошуку та аналізу інформації про лікарню, виявили оригінал фотографії (архів), яку пропагандисти використали для створення підробки. Порівняльний аналіз зображень виявив, що вони містять ідентичні деталі: розташування на стіні, відбиття світла, ракурс зйомки, відображення та співвідношення листів тощо. Тож насправді, оригінальне фото містить розклад дня для пацієнтів отоларингологічного відділення Сумської обласної клінічної лікарні, яке було розміщене в сервісі Google Maps користувачем ще у 2019 році.
Наостанок, ми звернулись до Сумської обласної клінічної лікарні з запитом на інформацію. У відповідь, адміністрація закладу нам повідомила, що не розміщувала жодних оголошень щодо потреби в донорській крові, станом на зараз медзаклад не має термінової потреби в донорській крові.