Фейк. Сюжет TF1: Спонсори покидають Олімпійські ігри 2024 у Франції

Анна Орманжи - 18 Квітня 2024 | 17:18

Після заяви президента Франції Еммануеля Макрона наприкінці лютого про можливість введення військ НАТО в Україну, ми фіксуємо хвилю дезінформації спрямовану на дискредитацію уряду Франції та президента країни. Цього разу пропагандисти поширили відеосюжет з логотипом TF1 про те, що компанії, які раніше були у переліку спонсорів Олімпійських ігор 2024 раптово зникли. Аналіз відео — далі в нашому матеріалі.

UPD 25.04.2024// Ми додали до частини «Аналіз» спростування від компанії Lego, оскільки отримали його вже після оприлюднення матеріалу (18 квітня — ред.).

Що сталося?

З 8 квітня російські Telegram-канали, зокрема: «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Zanoza» та інші, почали поширювати новину про те, що спонсори відмовляються від підтримки Олімпійських ігор 2024 у Парижі. Так, у дописі стверджується, що компанії Spotify, Lego та Hochland раніше були їхніми партнерами, однак наразі зникли з розділу спонсорів на сайті Олімпійських ігор. Самі компанії не коментують дану інформацію, але французький економіст Жак Атталі назвав це «крахом Олімпіади». Як доказ, новина містить відеосюжет з логотипом французького телеканалу TF1.

«Олімпійські ігри відбудуться менш ніж за чотири місяці, а компанії, які їх спонсорують раптово зникнуть? Це свідчить лише про одне: ми на межі міжнародного краху», цитується у відео заява економіста Жака Атталі.

Також новину поширили деякі російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрія», «ZOV Херсон» та інші.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Спочатку ми перевірили ресурси французького телеканалу TF1, які представлені офіційним сайтом та сторінками у соціальних мережах Х, Facebook, Instagram, TikTok, а також на платформі Youtube.

Таким чином ми з’ясували, що телеканал не публікував ані поширений у новині відеосюжет, ані новин з відповідним контекстом.  

Наступним кроком ми перевірили ресурси Олімпійських ігор 2024 у Парижі (Olympic Games Paris 2024). Вся інформація розміщується на офіційному сайті Олімпійських ігор, сторінках у соцмережах Х, Facebook, Instagram, TikTok та платформі Youtube.

На офіційних ресурсах немає жодної інформації з приводу того, що компанії Spotify, Lego чи Hochland були партнерами Олімпійських ігор 2024 у Парижі, наразі вони відсутні в розділі партнерів ігор на сайті.

Після цього, ми перевірили офіційні ресурси компаній Spotify, Lego та Hochland та переконались, що жодна з цих компаній не публікувала жодної інформації про своє спонсорство Олімпійських ігор 2024 у Франції.

Аналіз відео

Відеоролик, розміщений в новині, має квадратний розмір кадру 1080х1080 та формат, не типовий для телеканалу, який створює широкоформатні відео. Він містить такі елементи, як:

  • логотип з текстом «TF1» у верхній правій частині кадру протягом відео, ідентичний до оригінального логотипа телеканалу;
  • накладені титри французькою мовою з текстом білого кольору;
  • фонову музику без супроводу речі;
  • фрагменти різноманітних загальнодоступних зображень та відео.

Відео складається з:

– відео прокрутки сторінки з партнерами ігор на офіційному сайті Олімпійських ігор 2024 в Парижі.

– зображень, які нібито є скриншотами сторінки з партнерами ігор на офіційному сайті Олімпійських ігор 2024 в Парижі. На них зображено компанія Lego в розділі «Official Partners» та компанії Spotify, Hochland в розділі «Premium Partners». На підробку цих зображень вказують невідповідні дані в описі компаній. Так, для Lego зазначається, що це легендарний бренд, який виховав кілька поколінь з 1949 року, в той час, як бренд LEGO Group був заснований у 1932 році. Для компанії Hochland невідповідні дані вказані у кількості країн, де розташовані підприємства (8 замість 7) та кількості працівників (5600 замість 6178).

– уривок з виступу засновника компанії Spotify Деніела Ека на «Investor Day 2022» за червень 2022 рік.

фотографії французького письменника, доктора наук Жака Атталі (Jacques Attali). 

– стандартний для російських фейкових відеосюжетів набір ілюстраційних уривків загальнодоступних відео, на яких представлені будівлі з символікою Олімпійських ігор 2024, Ейфелева вежа, стрибки у воду тощо.

Офіційна реакція

Ми звернулись до компаній Spotify, Lego та Hochland, які у сюжеті зазначені як спонсори, що зникли з переліку партнерів Олімпійських ігор 2024. На момент публікації матеріалу нам відповіли у Spotify та Hochland. В обох компаніях нам повідомили, що інформація у відео не відповідає дійсності, вони ніколи не були спонсорами Олімпійських ігор 2024.

UPD 25.04.2024// Ми також отримали спростування і від компанії Lego.

Міжнародний олімпійський комітет (IOC) у відповідь на наш запит також підтвердив фейковість поширеної у новині інформації.

Також ми звернулись до французького письменника та економіста Жака Атталі, який, як стверджується у сюжеті, заявив, що спонсори покидають Олімпійські ігри і це свідчить про «крах» ігор на міжнародному рівні.
У відповідь, письменник повідомив нам, що це фейк, він ніколи не робив даної заяви.

За лаштунками, компанії Spotify, Lego та Hochland ніколи не були в переліку партнерів Олімпійських ігор 2024 у Парижі. Російська пропаганда створила черговий фейковий відеосюжет, використавши логотип французького телеканалу TF1 та уривки загальнодоступних відео, зображень, а також підроблених скриншотів з офіційного сайту Олімпійських ігор 2024 для поширення неправдивої інформації про них з метою утворення хибного враження про «крах» ігор та відсутність підтримки Франції у світі.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.