Фейк. Сюжет BBC. Директор Bellingcat припускає, що Макрон подасть у відставку до Олімпійських ігор

Анна Орманжи - 29 Червня 2024 | 15:56

Російська дезінформаційна кампанія спрямована на дискредитацію Франції та президента країни вже тривалий час поширює дезінформацію через фейкові відео, використовуючи у своїх підробках назви відомих медіа та організацій. Цього разу пропагандисти створили черговий відеосюжет з логотипом BBC про журналістів Bellingcat для просування тез про погану підготовку Парижа до Олімпійських ігор 2024 та відставку президента Франції. Аналіз новини — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

24 червня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шкварка News», «Мисливец Егор», «Военный обозреватель» та інші з посиланням на Bellingcat почали поширювати новину про те, що Президент Франції Еммануель Макрон нібито піде у відставку за тиждень до Олімпійських ігор. Стверджується, що через перемогу правої партії на виборах до Європарламенту, підвищений рівень терористичної загрози та погану готовність Парижу до проведення Олімпійських ігор 2024, Еммануель Макрон може спробувати «врятувати обличчя», оголосити про відставку і звалити всі проблеми на новий уряд країни.

За доказ у публікації каналу «Шкварка News» використовують відео з логотипом американської новинної служби BBC. В титрах до відео стверджується, що директор та засновник Bellingcat Еліот Хіггінс нібито прокоментував ймовірну відставку Макрона як «стрибок із палаючого літака».

«Ми знаємо приклади, коли лідери залишали свої посади, якщо здавалося, що ситуація повністю виходить з-під контролю», таким чином цитують слова журналіста у титрах.

Також у відео Еліот Хіггінс припускає, що своєю відставкою Макрон зніме з себе відповідальність за можливі огидні події під час Олімпійських ігор:

«Якщо Макрон залишиться президентом Франції, коли на Олімпіаді станеться щось жахливе, це означатиме його політичну смерть», – наводяться слова Хіггінса.

Новину також поширили в російській соцмережі «ВКонтакте» та підхопили азербайджанські ЗМІ, зокрема «Minval», «1News», «Musavat», «Haqqin» та інші.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми перевірили офіційні ресурси Bellingcat, незалежного міжнародного колективу дослідників, слідчих і громадянських журналістів, а також ресурси директора і засновника Bellingcat Еліота Хіггінса (Eliot Higgins). Ресурси Bellingcat представлені сайтом та сторінками у соцмережах Х, Facebook, Instagram та каналом на платформі Youtube. В результаті аналізу з’ясували, що жодної відповідної інформації ані Bellingcat, ані Еліот Хіггінс не публікували.

Наступним кроком ми перевірили ресурси новинної служби BBC News медіакомпанії BBC, які представлені розділом на офіційному сайті та сторінках у соціальних мережах Х, Facebook, Instagram, TikTok, а також на платформі Youtube. На ресурсах BBC News також відсутній поширений відеосюжет та новини з відповідним контекстом.

Аналіз відео

Відеоролик має притаманний для соцмереж розмір 1080х1920 пікселів, супроводжується фоновою музикою без мовлення та містить графічні елементи, які медіакомпанія BBC використовувала у своїх відео: анімацію із текстом «ВВС News» на початку відео, логотип «BBC» у верхній лівій частині кадру та прикінцеву анімацію, а також накладені титри англійською мовою з червоною вертикальною лінією з лівої сторони від тексту та анімацією. Однак заставки на початку та наприкінці в оригінальних відео, створених медіакомпанією для соцмереж, використовувались до 2024 року.

Покадровий розбір відео виявив, що найбільша частина кадрів у змонтованому відеосюжеті складаються з уривків загальнодоступних відео офіційних заходів за участі президента Франції Еммануеля Макрона та лідерки партії «Національне об’єднання» Марін Ле Пен

Також, традиційно для підроблених відео, присутні ілюстраційні кадри – уривки відео з панорамою Парижа з демонстрацією будівель та споруд міста, зокрема Єлисейського палацу, Ейфелевої вежі та стадіону Ейфелевої вежі.

Але головне, що для просування неправдивої інформації про висловлювання директора Bellingcat Еліота Хіггінса пропагандисти використали уривки з відео за участі Хіггінса, які жодним чином не пов’язані з контекстом новини. Зокрема, це відео за квітень 2024 року, під час якого йдеться про конфлікт між Ізраїлем і Палестиною, наслідки дезінформації тощо. А також уривок з відео інтерв’ю Хіггінса за 22 серпня 2022 року, в якому засновник Bellingcat розповідає як дослідники організації використовують соціальні мережі для відстеження воєнних злочинів Росії в Україні.

Офіційна реакція

Директор організації Еліот Хіггінс на своїй сторінці у соцмережі X спростував інформацію про достовірність даного відео. Хіггінс зазначив, що це чергове фейкове відео, яке імітує відеосюжети медіакомпанії BBC про Bellingcat, на цей раз про Еммануеля Макрона.

«Ще одне фейкове відео BBC-Bellingcat, цього разу про Макрона, явно для простаків», йдеться у його повідомленні.

Дану публікацію зі спростуванням також поширив журналіст Шаян Сардарізаде з фактчек відділу BBC Verify.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.