Російські пропаганди систематично поширюють фейки та маніпуляції направлені на дискредитацію влади та військового керівництва України. Так, впродовж тривалого періоду від початку повномасштабного вторгнення ми спостерігали поширення наративу про протистояння Президента України Зеленського та колишнього головнокомандувача ЗСУ Залужного. Цього разу пропагандисти поширили новину, що згідно з нібито розслідуванням Bellingcat, Залужний отримав 53 мільйони доларів за відмову від боротьби за президентський пост. Аналіз новини —далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
З 9 березня російські Telegram-канали почали масово поширювати новину про те, що колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нібито отримав «компенсацію» у розмірі 53 мільйони доларів за відмову від боротьби за президентський пост. Стверджується, що таким чином президент України Володимир Зеленський «відкупився від політичних амбіцій» Валерія Залужного. Зокрема, новину опублікували канали «Шейх Тамир» (архів), «Шкварка News», «Украина.ру» (архів), «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) та багато інших.
Новина містить відео нібито від медіакомпанії BBC, де в титрах повідомляється, що за результатами розслідування Bellingcat, Валерій Залужний за відмову від своїх політичних амбіцій отримав 53 млн доларів та посаду посла у Великобританії.
«Bellingcat опублікувало інформацію, що Залужний отримав «відхідні» у розмірі 53 млн доларів за відмову від своїх політичних амбіцій. У такий спосіб Зеленський відкупився від «Главкому». Залужного не лише відправили до Англії на «заслужену пенсію», а й виплатили непогану премію, щоби той без жодного шуму виїхав з України» – йдеться у дописі.
До поширення новини активно долучилися російські ЗМІ, зокрема «VK Press» (архів), «URA.RU» (архів), «AIF.RU» (архів) та користувачі в російських соцмережі «ВКонтакте» (архів) та платформі «Дзен» (архів), а також в Instagram (архів), TikTok (архів) та Х (архів).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Bellingcat
Bellingcat – це незалежний міжнародний колектив дослідників, слідчих і громадянських журналістів, які використовують відкриті джерела та соціальні мережі для розслідування різносторонніх тем — від мексиканських наркобаронів і злочинів проти людства, до відстеження використання хімічної зброї та конфліктів у всьому світі. Організація була заснована у 2014 році Еліотом Хіггінсом, і нині має співробітників та партнерів у більш ніж 20 країнах світу.
Ресурси Bellingcat представлені сайтом та сторінками у соцмережах Х, Facebook, Instagram та каналом на платформі Youtube.
Перевіривши офіційні ресурси ми з’ясували, що відповідне розслідування організація не публікувала.
Медіакомпанія BBC
Медіакомпанія BBC була заснована у 1922 році в Британії, є найстарішою та найбільшою британською та міжнародною телерадіокомпанією за масштабами та кількістю співробітників. Компанія предоставляє послуги телебачення, радіо та онлайн служби BBC World Service більш ніж 40 мовами у багатьох країнах, а також інші медіа сервіси, зокрема BBC News, Sport, Weather CBBC і CBeebies тощо.
Ресурси новинної служби BBC News представлені розділом на офіційному сайті та сторінках у соціальних мережах Х, Facebook, Instagram, TikTok, а також на платформі Youtube.
Перевіривши контент BBC News ми з’ясували, що на офіційних ресурсах медіакомпанії відсутні новини та відеосюжет з відповідним контекстом.
Аналіз відео
Відеоролик, розміщений в новині, має розмір 1080х1920 та формат, притаманний для соцмереж TikTik, Instagram, Reels у Facebook та Shorts у Youtube тощо. Відео містить такі елементи, як:
- заставку з текстом «ВВС News» на початку відео та логотип «ВВС» у верхній лівій частині кадру, ідентичні до елементів, які використовує медіакомпанія BBC News в оригінальних відео для соцмереж;
- накладені титри англійською мовою з червоною вертикальною лінією з лівої сторони від тексту та анімацією;
- фонову музику без супроводу речі;
- фрагменти різних загальнодоступних зображень та відео.
Так, відео містить:
– уривки відео та зображення з різних заходів за участі Президента України та колишнього головнокомандувача ЗСУ;
– уривок відео за участі болгарського медіаексперта та журналіста Христо Грозєва (Christo Grozev), який приймав участь у розслідуваннях Bellingcat;
– інші уривки з загальнодоступних відео з будівлями, мостом, прапорами, рукопотисканнями тощо.
Офіційна реакція
У відповідь на наш запит, директор Bellingcat Еліот Хіггінс повідомив, що команда дослідників не проводила відповідного дослідження, це вже 5 відео з серії фейкових відео, які створюють нібито від BBC про Bellingcat. Також директор Bellingcat опублікував спростування на своїй сторінці в соцмережі Х.
Журналіст Христо Грозєв, уривок з яким використали в відеосюжеті, повідомив що вже рік не співпрацює з Bellingcat та відзначив, що це відео черговий «дешевий» російський фейк.
«Російська розвідка продовжує виготовляти дешеві фейки (на додаток до глибоких фейків), які видають себе за законні ЗМІ. Цього разу невдало знятий в Кремлі відеосюжет «BBC», нібито я виявив, що Залужний отримав хабар. Я не знаю, для кого це призначено, це так погано», — зазначив він у дописі.
Висновок: фейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!