Фейк. Розішли листи - врятуй дитину

Фейк. Розішли листи — врятуй дитину, або «нове життя» старої шахрайської схеми

Василина Гав'як - 21 Липня 2024 | 12:12

Мережею шириться інформація з закликами розіслати листи. Нібито за їхню розсилку певні компанії перераховують кошти батькам хворої дитини для подальшого лікування. Правда чи «нове життя» старої шахрайської схеми — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно, розіславши лист, можна допомогти врятувати тяжкохвору дитину. Адже повідомлення саме з таким змістом почали отримувати користувачі:

«Помирає десятимісячна дитина. У нього пухлина головного мозку, терміново потрібна операція, потрібен донор, група крові: третя мінус. У батьків дитини недостатньо грошей і «Epuis» і «Onet» згодні їм допомогти. «Onet» перевіряє скільки осіб отримали цей лист. За кожні відправлені три листи батьки дитини отримують на рахунок 32 грн».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми проаналізували надісланий нам дописі одразу звернули увагу на те, що подібні або ж ідентичні меседжі поширювалися ще до заборони у російській соцмережі ВКонтакте.

Про повідомлення

Надісланий нам допис поширюється соцмережами вже не перший рік. Наприклад, ось деякі з перших результатів пошуку за ключовими словами з запиту. Усі вони поширювалися у забороненій нині російській соціальній мережі ще у 2017 році.

Повідомлення з ідентичним текстом поширювалися також від імені церков. Ось як про це ще у 2021 році писав (архів) інформаційний портал Лебедин СІТІ:

Лебединці масово почали отримувати у особисті повідомлення лист…
Після розмови із настоятелем Свято-Воскресенського храму виявилося, що сам архм. Лаврентій вперше чує подібну інформацію. Відповідно, шахраї працюють від імені церкви, не підтверджуючи це повідомлення жодними довідками, виписками про історію хвороби чи іншими документами.

Зверніть увагу, і у 2017, і 2021, і у 2024 роках йдеться про 10-місячну дитину, з одним і тим же діагнозом, з одними й тими ж потребами, і з одним і тим самим номером телефону. 

Про компанії «Epuis» і «Onet»

У надісланому нам дописі стверджується, нібито компанії «Epuis» і «Onet» за кожен надісланий лист перераховують кошти батькам хворої дитини.

Що ж це за компанії?

Виявляється, Onet (архів) – це польський вебпортал новин, а Epulse (архів) – польська соціальна мережа, яка припинила свою роботу у 2017 році. 

Про номер телефону

Ось в якому контексті згадується вказаний номер телефону у мережі.

Ми вирішили з’ясувати походження цього номера телефону. Зважаючи на те, що така перевірка на сайті Кіберполіції неможлива під час воєнного стану, ми звернулися до мобільного оператора.

Нам відповіли, що такий номер телефону деактивований.

Ймовірно, через давність, адже повідомлення з цим номером датуються ще 2017 роком. 

Отже, надіслане нам повідомлення можна віднести до спаму, який містить маніпулятивну технологію з метою отримання коштів.

Хочемо застерегти, що пересилаючи подібні повідомлення, ви допомагаєте шахраям, адже ділиться з ними своїми особистими контактами. І таким чином, замість надання допомоги хворій дитині, ви просто спрощуєте їхню роботу щодо пошуку реальних акаунтів.

Рекомендуємо добре перевіряти будь-які заклики допомогти. Довіряйте лише офіційним та перевіреним джерелам. У разі, якщо ви хочете допомогти хворим дітям, краще переказуйте кошти у перевірені благодійні фонди, аби ваша допомога спрямувалася саме тому, коми потрібна.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.