Мережею поширилась новина, що нібито інтернет-магазин Rozetka пропонує знижку 12% усім, хто надасть довідки від територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Проте чи дійсно це так – далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
Мережею поширилась новина, що нібито інтернет-магазин Rozetka пропонує знижку 12% усім хто надасть довідки від ТЦК та СП.
Так, за доказ автори додають відеозапис з акційним оголошенням на офіційному сайті інтернет-магазину.
Ба більше, в акційній пропозиції зазначено, що чоловікам від 18 до 70 років не буде видаватися товар без довідки ТЦК та СП.
Цю новину поширив анонімний Telegram-канал «Медведь» (архів), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є 261-м у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Насамперед ми перевірили офіційний сайт та усі соціальні мережі інтернет-магазину Rozetka і не знайшли жодної подібної акційної пропозиції, яку поширювали фейкороби.
Так, на сайті магазину наразі в рекламній стрічці зазначено 17 різноманітних оголошень.
Одне з них – це знижка до 35% на тактичне спорядження, одяг, електроніку для військовослужбовців.
Порівнявши оригінальне оголошення від Rozetka з тим, що поширюють пропагандисти, можна помітити чималі схожості: схожий фон, ідентичне розміщення графічних елементів та тексту.
Однак присутні й відмінності такі, як:
- на фейкоробському зображенні інший дрібніший шрифт;
- доданий текст внизу «акційної пропозиції»;
- висвітлені графічні елементи;
- справа внизу один графічний елемент перекритий іншою частиною графічного елемента, що має ознаки фоторедагування;
- зображення військового змінено. Так, фейкороби використали фото, яке поширюється ЗМІ, а також присутнє на головному фото на Facebook-сторінці Шевченківського районного у місті Києві ТЦК та СП.
Наступним кроком ми звернулись до оператора інтернет-магазину Rozetka з питанням чи дійсно у компанії є така акційна пропозиція. У Rozetka спростувала цю інформацію.
Тож, фейкороби за допомогою фоторедагування змінили акційне оголошення інтернет-магазину Rozetka з метою дискредитувати мобілізаційні заходи в України.