Російські пропагандисти поширили новину про те, що Денис Шмигаль жорстко розкритикував лідерку ультраправої партії «Національне об’єднання» Марін Ле Пен назвавши її нацисткою. Що не так з цією новиною — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
3 липня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Кот Костян – официальный канал» та користувачі на російських ресурсах поширили новину про те, що прем’єр-міністру України Денису Шмигалю нібито дуже не сподобались результати виборів у Франції, тому коментуючи перемогу у першому турі парламентських виборів партії «Національне об’єднання», він назвав фактичну лідерку даної партії, Марін Ле Пен нацисткою. Як доказ, новина містить відео, у якому Шмигаль нібито перебуваючи на засіданні, «жорстку» критикує Марін Ле Пен.
«Шмигаль назвав француженку Ле Пен нацисткою. Дуже йому не сподобалися вибори у Франції», — йдеться у дописі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Новина містить відео поганої якості, яке починається з кадрів, на яких нібито ведуча в ефірі розповідає українською мовою про те, що «партія «Національне об’єднання» Марін Ле Пен виграла перший тур виборів до парламенту Франції, набравши 33 відсотки голосів. Ле Пен відома своєю антиукраїнською позицією, зокрема з питань Криму. Ситуацію прокоментував прем’єр-міністр України Денис Шмигаль».
Після чого, у відео на кадрах з’являється Денис Шмигаль, який перебуваючи в залі засідань, нібито коментує «ситуацію».
«Бачимо, що коїться у Франції. Ніхто і ніколи не виключав прихід антиукраїнських сил до влади в Європейських країнах. Фактор ідіотизму та недалекоглядності окремих політиків ми не скидали з рахунків, однак наше завдання прорахувати всі можливі ризики та їхній вплив на євроінтеграцію. Не можемо допустити, щоб одна якась нацистка знівелювала українську мрію про ЄС», — таким чином озвучується прем’єр-міністр у відео.
Першим кроком, ми провели покроковий розбір кадрів у відео, за лаштунками якого ми виявили явні ознаки використання технологій ШІ для створення відео. Про це свідчать притаманні даній технології деталі: системна поява розмитих країв та мерехтіння навколо рота під час мовлення ведучої, дефекти зовнішності під час рухів, неприродність зміни кольору частин тіла, розбіжності між рухами губ та звуковою озвучкою під час промови прем’єр-міністра, ефект «тунельного» голосу у Шмигаля.
Наступним кроком, ми проаналізували сам зміст новини та засідання уряду за участі прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Таким чином ми виявили невідповідності подій у часових рамках.
Нагадаємо, що перший тур парламентських виборів у Франції відбувся 30 червня 2024 року, в результаті якого партія ультраправого спрямування «Національне об’єднання» перемогла, набравши 33 відсотки голосів. Головою даної партії тривалий час була Марін Ле Пен, і хоча офіційно з 2021 року партію очолює Жордан Барделла, Марін Ле Пен лишається її фактичним лідером.
Водночас в результаті аналізу опублікованих відео засідань за участі Шмигаля, ми з’ясували, що станом на 3 липня останнє засідання відбулось 28 червня, тобто до проведення першого туру парламентських виборів у Франції.
На засіданні, у своїй промові прем’єр-міністр не робив озвучених у відео заяв, він привітав з днем Конституції України та відзначив досягнення та здобутки України за червень місяць, серед яких саміт у Швейцарії, безпекові угоди з країнами-союзниками тощо.
В пошуках оригіналу відео, які пропагандисти використали для створення діпфейку ми провели порівняльний аналіз кадрів зі змістом оригінальних відео засідань на офіційному Youtube-каналі Кабінету Міністрів України. Таким чином ми виявили, що насправді для створення фейкового відео були використані уривки з відео засідання уряду за 30 травня 2024 року.
Наостанок слід відзначити, що у фейковому відео для образу ведучої новин в українському ефірі використали зовнішність російської телеведучої та відеоблогерки Івлєєвої Анастасії (1, 2, 3).
Висновок: фейк, діпфейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!