Фейк. Під час ракетного удару РФ по Хмельниччині загинув пілот ВПС США

Ольга Яковлева - 08 Жовтня 2024 | 09:32

Після того, як 26 вересня російські військові вдарили ракетами по Старокостянтинівській громаді на Хмельниччині, прокремлівські пабліки поширили новину про нібито загиблого під час цієї ракетної атаки кадрового військового ВПС США. Чи дійсно це так — розбиралися наші фактчекери. 

Що сталося

26 вересня 2024 року, після того, як армія РФ здійснила ракетний обстріл аеробалістичними ракетами «Кинджал» Старокостянтинівської громади Хмельницької області, російські Telegram-канали «Военный обозреватель» (архів), а також «Кот Костян – официальный канал» (архів) та «Медведь» (архів), поширили новину про те, що нібито під час цієї атаки загинув кадровий військовий ВПС США, про що стало відомо з допису його дружини Melanie Malwin-Parker в одній із соціальних мереж. 

Далі наводимо текст цього допису:

«Стівен мертвий. Мій чоловік мертвий. Довбана Росія і довбана Україна!!! Він загинув через усе це лайно з програмою для іноземних інструкторів. Я не знаю, чому він погодився… Він не з’являвся вдома місяцями. А тепер його просто немає. І я не розумію, ЯК вони збираються забрати мого чоловіка з того Старокостянтинова? І хто поверне інших загиблих хлопців їхнім сім’ям тут? Хтось засмутився через ці п’ять довбаних F-16. Ви довбані ідіоти. Досить. Наші люди гинуть невідомо де і невідомо за що?»

Цю новину також поширили низка російських видань, зокрема «Московский комсомолец», «Подмосковье сегодня», «Life.ru», «ОСН (Общественная служба новостей)», информационное агенство «Силовой Блок», «Dicover 24», «TOPNews», «Таврия. Херсонская область» тощо.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми спробували знайти особисту сторінку Melanie Malwin-Parke в соціальній мережі  Facebook. У новині скриншот не вказує прямо на те, що цей допис був опублікований саме у цій соцмережі, однак оформлення, розміщення тексту та відмітка з геолокацією характерні саме для Facebook. Сторінки користувача Melanie Malwin-Parker ані у внутрішньому пошуку самої соцмережі, ані скориставшись пошуком в Google, ми не знайшли. 

Перевіривши її рейтинг «вебвидимості» за допомогою спеціального інструменту, що допомагає встановити фейкові акаунти, маємо результат 0,67%. Згадки про Melanie Malwin-Parker та Steven Parker містяться лише у публікаціях та коментарях, пов’язаних з цим дописом.

Наступним кроком ми проаналізували фото пілота, який нібито загинув. За зворотнім пошуком зображення такої людини знайти не вдалося.

Стосовно самого фото, то першим впадає в око низька якість світлини, що є характерним для фотографій, створених за допомогою штучного інтетелекту. Так, звертаємо особливу увагу на декілька ділянок, як то ліве око та праве вухо чоловіка, що виглядають неприродно та не мають чіткої форми. Такі дефекти зазвичай свідчать про штучність створеного зображення.

Далі ми перевірили офіційну сторінку у Facebook військово-повітряної бази Алтус, що зазначена в дописі жінки як геолокація. На сторінці Altus Air Force Base за пошуком Melanie Malwin-Parker та Steven Parker немає жодної згадки про цих людей. 

Не знайшовши за зворотнім пошуком зображення чоловіка, якого ми бачимо на фото в новині, та припустивши, що Steven Parker міг бути кадровим військовим 97 аеромобільного крила (тактичного підрозділу у військовій авіації США) із базою в Алтусі, ми продовжили пошуки на офіційному сайті підрозділу. Однак збігів за цим іменем та прізвищем не знайшлося. 

Також ми перевірили офіційний сайт ВПС США. На цьому сайті за результатами пошуку знайшли збіг за іменем та прізвищем — Brig. Gen. Steven B. Parker.

Однак, знайшовши сторінку цього військового на сайті, переконуємося, що це не та людина, яку бачимо на фото в дописі з новини, поширеної пропагандистами.

Бригадний генерал Стівен Б. Паркер є заступником командувача 22-ї повітряної армії на авіаційній базі резерву «Доббінс», штат Джорджія. Двадцять друга ВПС здійснює командування операціями тактичної повітряної мобільності резерву ВПС та іншими життєво важливими місіями, серед яких повітряні перевезення почесних гостей, підготовка пілотів, льотні випробування і високомобільні сили реагування на цивільні інженерні катастрофи.

Отже, не знайшовши підтверджень особистості дружини та пілота, про яких йдеться в новині, поширеній пропагандистами, повернемося до самого повідомлення, що представлене як доказ. 

Звертаємо увагу на такий ключовий момент, як час поширення новини та час написання самого допису. Одним із перших 26 вересня новину про загиблого пілота опублікував телеграм-канал “Военный обозреватель”. Час публікації новини 14.42 і на момент її поширення допис нібито дружини пілота вже був 4 години як опублікований в соцмережі. Тобто припустимо, що, за київським часом, цей допис вона опублікувала в часовому інтервалі між 12.00 та 13.00 годинами дня.

До речі, зазначимо, що у всіх новинах стосовно нібито загибелі цього пілота, як доказ міститься один і той самий скриншот із зазначеним часом у 4 години після публікації без посилання на нього.

Далі звернемося до повідомлень від офіційних джерел Повітряних сил ЗСУ та місцевої влади, щоб з’ясувати часовий проміжок події, про яку йдеться, а саме ракетного удару по Старокостянтинівській громаді 26 вересня. 

Отже, Повітряні сили ЗС України повідомили, що зафіксували три пуски аеробалістичних ракет Х-47 М2 “Кинджал” з повітряного простору РФ у напрямку Старокостянтинова Хмельницької області  26 вересня з 10:00 по 11:00. 

О 12.00 начальник Хмельницької ОВА Сергій Тюрін повідомив, що ракетні атаки прийшлися по об’єктах інфраструктури області. 

З цього випливає, що про наслідки ракетних ударів по Старокостянтинівській громаді офіційно стало відомо приблизно в ту ж годину, протягом якої й був написаний допис нібито дружини пілота. Тобто, за версією пропагандистів, жінці, яка перебуває в штаті Оклахома, мали б за цю годину встигнути повідомити про смерть чоловіка, ба більше про те, скільки та яких літаків було пошкоджено й хто загинув окрім нього.  

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.