Російські пабліки поширили зображення перших сторінок друкованих газет від британських медіа з «шокуючими» заголовками про те, що нібито після удару по Україні ракетою «Орєшник» 21 листопада, британці почали масово скуповувати заспокійливі препарати. Чи було так насправді — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
З 22 листопада Telegram-канали, які систематично поширюють російську пропаганду, зокрема «Олеся Лосева», «Россия|Новости|Важно», «V Рука Кремля Z», «Гагаузская Республика» тощо повідомили про те, що після удару Росії по Україні балістичною ракетою «Орєшник», «злякані» британці нібито почали скуповувати заспокійливі миттєвої дії, таким чином продажі препаратів зросли на 110 %. На доказ даного твердження новина містить три зображення, які нібито є першими сторінками газет за 22 листопада від британських медіа компаній: The Independent, The Liverpool Echo та The Sun — із заголовками відповідного змісту.
«The Sun: Коли Путін направляє «Орєшник» на Україну, британці змітають седативні препарати миттєвої дії.
ECHO: Заспокійливе – єдина втіха британців на тлі польоту «Орєшника». Продаж седативних препаратів зріс у Британії на 110%.
INDEPENDENT: Британці підняли продаж заспокійливих після удару Путіна по Україні «Орєшником»», – такі заголовки британських видань наводяться у дописах російських пабліків.
Також новина була поширена російськими акаунтами в соцмережі Х (1, 2) та на російських форумах (1, 2).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Поширенню даної новини російськими пропагандистами передував завданий Росією масований ракетний удар вранці 21 листопада по території Україні, зокрема балістичною ракетою по Дніпру. Президент України Зеленський повідомив у той день, що хоча експертиза ще триває, всі характеристики удару свідчать про те, що по Дніпру росіяни вдарили міжконтинентальною балістичною зброєю.
Ввечері 21 листопада президент РФ Путін заявив, що під час удару по Дніпру було проведено випробування однієї з нових російських ракетних систем середньої дальності з використанням балістичної ракети в без’ядерному гіперзвуковому оснащенні, яку назвали «Орєшник». Як стверджує Путін, «випробування» було здійснене через завдані Україною удари по військовим об’єктам на території Російської Федерації (Брянській і Курській області) ракетами ATACMS, Storm Shadow та HIMARS. Після даної заяви Путіна, пропагандистські пабліки почали спрямовано поширювати меседжі про панічні настрої людей в країнах, які надали Україні ракети даного типу, зокрема у Великій Британії. Саме в рамках даної дезінформаційної хвилі, з метою залякування, й була поширена новина про британців, які в паніці масово скуповують заспокійливі препарати.
Першим кроком ми перевірили випуски газети видання The Independent та з’ясували, що для підробки пропагандисти використали першу шпальту випуску за 22 листопада, замінивши на ній центральне зображення та текст з інформацією про смерть політика Джона Прескотта.
Наступним кроком ми перейшли до періодики видання The Sun. Аналогічно, в даному випадку також було використане зображення першої сторінки газети за 22 листопада цього року.
Наостанок ми перевірили актуальні випуски The Liverpool Echo та з’ясували, що і в даному випадку, для створення фейкового зображення, була використана перша шпальта випуску за 22 листопада.
Отже, у фейковій новині про масове скуповування заспокійливих препаратів британцями після випробування «Орєшника» , як і в систематично поширюваних новинах до цього, російська ІПСО використала методику погроз, залякування та приниження, поєднавши її з просуванням хибного образу країни, яка «захищається» від НАТО та «загниваючого» Заходу.