Фейк. Новообраний президент Сенегалу оголосив, що Франція повинна покинути країну

Анна Орманжи - 14 Квітня 2024 | 10:07

Впродовж березня ми зафіксували чимале поширення дезінформації спрямоване проти Франції та її президента. Цього разу, ми зіштовхнулися з інформацією про новообраного президента Сенегалу який нібито заявив, що настав час Франції покинути Сенегал та «переглянути» всі колишні угоди з цією країною. Розбір новини далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

29 березня російські пропагандистські Telegram-канали «Анатолий Шарий», «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”», «Шейх Тамир», «Осташко! Важное» та багато інших поширили новину з зображенням, в дописі до якого стверджується, що новообраний президент Сенегалу заявив, що настав час Франції покинути Сенегал, а Сенегалу настав час «переглянути» всі колишні угоди з Францією.

«Настав час для Франції прибрати коліно з нашої шиї і покласти край цьому несправедливому гнобленню…», — йдеться у дописі до відео.

Тільки в розглянутих Telegram-каналах новина за три доби набула близько 3 млн переглядів.

Новину поширили й російські ЗМІ, зокрема «Мрія» і орієнтоване на французьку аудиторію «Pravda FR», пропагандистські акаунти в соцмережі Х, зокрема Camille Moscow, Arthur Morgan та групи в російській соцмережі «ВКонтакте».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Новообраний президент Сенегалу

24 березня цього року відбулись вибори президента республіки Сенегал, яка знаходиться на заході Африки. Так, кандидат від партії «PASTEF les Patriotes» Бассіру Діомає Файє (Bassirou Diomaye Faye) набрав понад 54 відсотки голосів виборців.

Вже другого квітня відбулась інавгурація Бассіру Діомає Файє у столиці Сенегалу Дакарі, як п’ятого президента країни.

Аналіз відео

Зображення, опубліковане в новині російськими Telegram-каналами та ЗМІ є скриншотом з відео, що раніше у березні поширили російські користувачі у соцмережах.

Скориставшись зворотним пошуком за зображенням, ми знайшли ще більш ранішню публікацію даного відео (архів) за 28 вересня 2023 року на платформі Youtube користувачем seck mbaye  з дописом «Ousmane Sonko speaks English».

Під час відео звучить промова англійською мовою, яка має субтитри французькою мовою.

«Настав час Франції підняти коліна з нашої шиї та покласти край цьому несправедливому гнобленню. Століття страждань, торгівлі людьми, колоніалізму та неоколоніалізму спричинили незмірні страждання. Настав час покласти край цьому циклу гноблення», — промовляється під час відео.

Завершується промова словами, що «Африка належить африканцям, а не Франції, вона нікому більше не належить ні Китаю, ні Сполученим Штатам, ні комусь іншому».

Порівняльний аналіз зовнішності та голосу на відео з оригінальним відео виступу Бассіру Діомай Файє беззаперечно свідчить, що людина на відео не новообраний президент Сенегалу.

Наступним кроком, ми перейшли до перевірки інформації щодо соратника Файє, члена партії «PASTEF les Patriotes» Османа Сонко (Ousmane Sonko), про якого йдеться у дописі відео користувача Youtube. За лаштунками порівняльного аналізу оригінальних фото та відео за участі Сонко, ми з’ясували, що саме він проголошує промову на відео.

Наступним кроком, ми проаналізували контекст заяв Османа Сонко – в жодному виступі він не робив промов англійською мовою. Ба більше, перевіривши офіційні сторінки у соцмережах політика, ми з’ясували, що для створення поширеного відео використали виступ Сонко за липень 2021 року щодо тероризму, яка в оригіналі здійснюється французькою мовою. Про це свідчать такі деталі, як стан зовнішності політика (борода, зачіска тощо), одяг, розташовані біля нього предмети у кадрі.

Таким чином, проведений аналіз та покроковий розбір відео виявив, що фейкороби використали фрагмент з виступу Османа Сонко у 2021 році та створили на його основі діпфейк. Нове відео помітно гіршої якості, на відміну від оригіналу та має змінену звукову доріжку та міміку чоловіка.

Про це свідчать такі притаманні даній технології деталі, як системна поява розмитих країв маски навколо обличчя при рухах, мерехтіння, яке на деяких ділянках відео переходить в подвоєння зображення, а подекуди призводить до зміщення та спотворення частини обличчя та безліч інших дефектів.

Висновок: фейк, діпфейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.