У роботі ми неодноразово стикаємося з тим, що шахраї для отримання так званого «кредиту довіри», використовують у своїх «схемах» відомі імена та бренди. Так, останнім часом мережею шириться інформація, що Coca-cola разом з Новою поштою дарують 1000 ялинок на Новий 2024 рік. Аби отримати новорічне деревце треба подати заявку. Чи дійсно це так — читайте в нашому розборі.
Що сталося?
До нас в чат-бот «Перевірка» надіслали допис (архів) з Telegram-каналу «Де роздають повістки? Івано-Франківськ», у якому повідомляється:
«Coca-cola разом з Новою поштою дарують ялинки на Новий 2024 рік! З 7 грудня 10:00 прийняте рішення подарувати 1000 ялинок від Coca-cola. Для того, щоб Нова пошта вам відправила ялинку, треба подати заявку на реєстрацію», — йдеться в дописі Telegram-каналу.
В дописі зазначається, що перші 59 дерев вже відправили, тож не варто зволікати, адже можна втратити чудову можливість.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Заявка на реєстрацію щодо отримання ялинки
Ми перейшли за посиланням що надавалося для реєстрації. Нас перенаправило до бота з назвою «Ялинки для українців | Реєстрація». Бот запропонував нам обрати місце, де ми знаходимося. Далі ми мали таку схему:
- оберіть своє місто;
- після підтвердження міста інший бот запросив підтвердження, що «ви з Харківської області»;
- після того, як ми надали підтвердження області, нас попросили підтвердити, що «ви Українець»;
- підтвердження того, що «ви Українець» активує бот Україна, де нам треба підтвердити, що «ви не робот»;
Натомість бот Харківської області, який активувався після вибору регіону, «закидував» нас іншими пропозиціями.
Отже, після низки підтверджень, ми підписалися на чималу кількість груп, проте в жодній з них, нам так і не вдалося знайти хоча б натяк на отримання безкоштовної ялинки. Нижче приклади Telegram–каналів, до яких закликає доєднатися бот Харківської області. Зазначимо, що боти інших областей також пропонують до них долучитися.
Ми отримували й інші пропозиції вибору від інших ботів, адже наші дані вже потрапили до шахраїв.
Тож, перед нами черговий клікбейт (англ. clickbait від click «клацання» + bait «наживка») — це викривлена або фейкова інформація, у вигляді невеликого блоку інформації, відео, допису чи заголовку, створена з використанням емоційних та психологічних тактик з метою «заманювання» на конкретний ресурс для отримання вигоди (залучення аудиторії, завантаження додатків, збільшення числа лайків тощо).
Реакція «Нової пошти»
6 грудня 2023 року Нова пошта спростувала інформацію про будь-які розіграші.
«Нова пошта не має ніякого відношення до цього оголошення. Всі Telegram-канали, які поширюють цю інформацію, допомагають шахраям обманювати людей. На жаль, більшість телеграм-каналів сьогодні анонімізовані, вони свідомо використовують згадку про компанію як клікбейт у рекламі, за яку беруть гроші, та чим вводять в оману своїх підписників», — зазначили в заяві компанії.
Хочемо звернути увагу, що на офіційній сторінці Coca-cola відсутня інформація пов’язана з розіграшем ялинок.
Отже, намагаючися заповнити заявку та отримати безкоштовну ялинку, ви, по-перше, надаєте ваші особисті дані шахраям, та, по-друге, фактично «клюєте на гачок» недобросовісних адміністраторів пабліків, таким чином допомагаючи їм збільшити аудиторію каналу, а от же і свої статки.
Висновок: Фейк, клікбейт
Над матеріалом працювали: Назар Гламазда, Юліана Топольник