Мережею шириться новина, що німецькі фермери вийшли на акцію протесту з гаслом: «Шольц в Сибір! Путін в Берлін!». Чи справді це так — читайте в нашому матеріалі.
Що сталося?
До нас у бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно німецькі фермери вийшли на акцію протесту з гаслом відправити канцлера Німеччини Олафа Шольца в Сибір, а президента РФ Володимира Путіна – у Берлін.
Так, цю новину поширили проросійські Telegram-канали «Первый Харьковский» (архів), «Пономарь Live» (архів), «Гродненские сливы – новости Гродно» (архів), видання «Мрія» (архів) та «Pravda.DE» (архів), а також блог-платформа «Дзен.Яндекс» (архів).
«Німецькі фермери хочуть у президенти Німеччини Володимира Путіна», – йдеться в дописі Telegram-каналу «Первый Харьковский».
Як доказ, пропагандисти додали фото, на якому зображений трактор, а на ковші закріплений плакат з написом:
«Шольц в Сибір! Путін в Берлін!».
Зауважимо, що жоден пропагандистський ресурс не зазначив, про яку демонстрацію німецьких фермерів йдеться.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Насамперед завдяки зворотному пошуку нам вдалось знайти оригінальне зображення. Насправді така світлина була опублікована ще у квітні 2019 року одним із німецьких видань «Frankfurter Allgemeine». Оригінальний напис на плакаті містив геть інше гасло:
«Якщо фермер мертвий, то немає хліба»
Протест німецьких фермерів, що відбувався 4 квітня 2019 року, був спрямований проти посилення вимог щодо добрив, розроблених федеральним урядом.
Нині по всій території Німеччини проходить інша акція мирних протестів. Так, Німецька асоціація фермерів повідомила, що з 8 по 15 січня 2024 року відбудуться мирні акції щодо звільнення від податку на сільськогосподарське паливо та транспортні засоби.
«Шановні фермери, запам’ятайте наступного тижня: ми проводимо мирні акції та беремо участь лише в зареєстрованих і затверджених протестах, мітингах та акціях», — йдеться в публікації асоціації в соцмережі Х (колишній Twitter).
Тож, російська пропаганда за допомогою фоторедагування створила черговий фейк, спрямований на створення штучної популярності образа Володимира Путіна у світі, та зокрема серед громадян Німеччини.