Російські пропагандисти систематично просувають дезінформацію, направлену на дискредитацію країн та альянсів, які допомагають Україні проти військової агресії РФ, зокрема проти їх лідерів. Цього разу в інфопросторі поширилась новина, що в інтерв’ю телеканалу CNBC присутній не президент США Джо Байден, а людина в масці. Що з цим не так – далі у нашому матеріалі.
Що сталося?
У червні російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Олеся Лосева», «Саня во Флориде», «Zanoza» та інші поширили відео з логотипом телеканалу CNBC стверджуючи, що замість президента США Джо Байдена в інтерв’ю взяв участь зовсім інша людина в масці, нібито про це свідчить різниця кольору шиї та обличчя інтерв’юера на відео.
«Підозріло бадьорий! Це точно Байден чи якась людина в масці щось розповідає? Зверніть увагу на шию», – йдеться у дописах.
Також новину масово поширили користувачі в соцмережах, зокрема в X, Instagram, «ВКонтакте», платформі Youtube та інші веб-сайти (1, 2, 3).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком, проаналізувавши кадри на відео, ми знайшли першоджерело поширеного у новині відео, воно виявилось уривком з дискусії між Джо Байденом та Джоном Гарвуду з CNBC на тему торгівлі, охорони здоров’я, податків тощо.
Дана дискусія відбулась під час інтерв’ю (Youtube) президента США Джо Байдена телеканалу CNBC, повне відео якого було опубліковане на сайті та Youtube-каналі телеканалу, однак насправді дане інтерв’ю «підозріло бадьорий» Байден давав ще 5 грудня 2019 року під час своєї передвиборчої кампанії в Айові, тобто понад 4,5 роки тому, коли він ще був одним з кандидатів від демократичної партії на пост Президента США.
Покадровий аналіз відео повного інтерв’ю, свідчить про те, що різниця кольору шиї та обличчя Джо Байдена є наслідком саме освітлення, а не підробкою з використанням технологій ШІ чи присутності людини в масці Байдена тощо.
З кадрів чітко видно, що рухи, міміка та риси обличчя Джо Байдена абсолютно природні, а різниця кольору зумовлена тінню від комірця сорочки, яка виникла через дуже яскраве направлене на президента США освітлення, про що свідчить зокрема те, що при зміні положення голови та тіла Байдена, протягом всього відео тінь на його шиї змінює контури та насиченість, а також періодично зникає при потраплянні світла на цю область.
Подібна тенденція з затемненням шкіри на шиї через тінь від комірця прослідковуються в інтерв’ю і для співрозмовника Байдена, ведучого CNBC Джона Гарвуда.
Того ж дня, 5 грудня 2019 року Джо Байден виступав в Chickasaw Event Center у Айові, про що свідчать зроблені міжнародними медіа фото та відеоматеріали (1, 2), на яких зафіксовано «бадьорого» Байдена в тому ж вигляді та одязі, що й в інтерв’ю, що також підтверджує неправдивість заяв про те, що людина в інтерв’ю CNBC не є Джо Байденом.
Фактчекери Reuters вже спростовували у 2020 та 2021 роках фейки про дане відео з інтерв’ю Джо Байдена за 2019 рік, які систематично поширюється в інфопросторі з метою дискредитації президента США Джо Байдена.