Російська пропаганда систематично поширює дезінформацію про мобілізаційні процеси в Україні. Цього разу пропагандисти поширили зображення документа, який як стверджується, є наказом Київського національного університету імені Тараса Шевченка про «увільнення від навчання» 1000 студентів на період військової служби під час мобілізації. Що не так з цим документом — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
25 березня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Александр Семченко», «Военный обозреватель» та інші поширили новину про те, що Київський національний університет імені Тараса Шевченка видав наказ про увільнення від навчання 1000 студентів на період військової служби на підставі особистого звернення СБУ та звернення Шевченківського районного ТЦК та СП. Повідомлення містить зображення нібито відповідного наказу університету.
«У мережі з’явився наказ ректора Київського Національного Університету, згідно з яким необхідно направити 1000 студентів у розпорядження СБУ та військкомів для відправлення на фронт у рамках мобілізації», — йдеться в дописах пропагандистів.
Також новину поширили російські сайти, зокрема «UAC-INFO», «Альтернатива» та інші.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Перш за все, слід окремо відзначити, що зміст документа не відповідає чинному законодавству України. Так, згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здобувачі вищої освіти не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Більш того, у документі присутня велика кількість невідповідностей згідно з організацією та структурою університету, вживаються неправильні назви структур, присутні орфографічні помилки:
- вживається неправильна назва факультету «факультет економіки», в КНУ є «економічний факультет»;
- вживається вислів «проректори з наукової роботи зі своїх напрямків». В структурі управління університету присутній тільки один проректор з наукової роботи, напрямки підготовки – відсутні;
- вживається термін «увільнення», який не застосовується для здобувачів освіти. Увільнення від роботи (посади) – це тимчасове припинення виконання працівником трудових обов’язків зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку;
- вживається неправильний прийменник в словосполученні «із збереженням», правильно – «зі збереженням»;
- вживається неправильна назва «відділ СБУ по м.Києву», правильно – «ГУ СБУ у м. Києві та Київській області».
Також номер документа не відповідає формату нумерації наказів університету. До того ж оформлення документа не відповідає організаційно-розпорядчої документації згідно зі національним стандартом ДСТУ 4163:2020 за:
- структурою розміщення блоків документа;
- розміщенням посади підписанта;
- форматом написання ПІБ підписанта;
- використанням грифа «Підтверджую», адже такого грифа в ДСТУ не існує. Найближчий до нього за змістом є «Погоджую»;
- відсутністю грифу «Наказую»;
- відсутністю додатка з переліком особистих даних студентів тощо.
Ба більше, підроблена печатка на документі містить невідповідний ідентифікаційний код, справжній ідентифікаційний код ЗВО – 02070944.
Офіційна реакція
У відповідь на наш запит в КНУ ім. Т. Шевченко нам підтвердили фейковість даного документа та зазначили, що Центр комунікацій Університету робив допис на своїй сторінці у Facebook з приводу цього абсурдного фейку.