Російські пабліки поширили новину про те, що нібито у Луцькій гімназії учнів, які не говорять українською, ізолюють та відправляють до психіатра. Чому це не так — у нашому матеріалі.
Що сталося?
Telegram-канали «Медведь» (архів) та «Кот Констян — официальний канал» (архів), які згідно зі Списком інструментів поширення ворожої дезінформації, регулярно розповсюджують російську пропаганду, опублікували новину про те, що у Луцькій гімназії №3 дітей, які не володіють українською, дискримінують. А саме, якщо дитина не говорить українською мовою, то на її особистій справі ставлять відмітку та рекомендують проконсультуватися з психіатром.
«На особистих справах українських школярів тепер роблять примітки про те, чи розмовляє учень українською мовою. Якщо ні, то дитину скеровують до психіатра і намагаються ізолювати».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми перевірили законодавчу базу, що регламентує порядок оформлення та ведення особових справ учнів. Цей документ у загальноосвітніх навчальних закладах ведеться згідно з Інструкцією з ведення ділової документації (наказ Міністерства освіти і науки України № 240 від 23.06.2000 року) та наказу «Про затвердження єдиних зразків обов’язкової ділової документації у загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності» (наказ МОН України № 423 від 10.05.2011 року).
Ознайомившись з вимогами до ведення особової справи учня, ми визначили наступні невідповідності на титульній сторінці справи, яку пропагандисти представили як доказ:
- не коректний номер особової справи, оскільки він не містить літер (за вимогами особова справа має номер, що відповідає номеру в алфавітній книзі запису учнів, наприклад, № В/13 — означає, що учень записаний до алфавітної книги на букву «В» під № 13);
- у написі «Міністерство освіти та науки» не зазначена країна, відсутній український герб;
- інформація стосовно особливих освітніх потреб дитини вноситься в саму особову справу, а не на її титульну сторінку.
Виявивши ознаки підробки документу, ми звернулися за коментарем до директора КЗЗСО «Луцька гімназія №3 Луцької міської ради» Віктора Савчука. У телефонній розмові він сказав, що інформація з допису — фейк та абсурд. Він повідомив, що серед учнів Луцької гімназії №3 немає Осипова Микити Васильовича, про якого йдеться у дописі фейкоробів, а також наголосив на тому, що фотографії учнів в жодному разі не клеяться на їхні особові справи.
Отже, новина про те, що учнів луцької гімназії скеровують до психіатра, якщо вони не говорять українською, є черговим фейком російської пропаганди, яка систематично створює подібні історії для формування «образу ворога» з українських освітян та просування наративу про те, що «Україна — країна хаосу, радикалів та нацистів».