Фейк. На українському сайті з пошуку роботи розмістили вакансію для набору провокаторів під вибори у РФ

Ольга Яковлева - 09 Вересня 2024 | 08:48

Російська пропаганда для просування своїх наративів регулярно використовує практику поширення фейкових оголошень, зокрема щодо пошуку співробітників. Цього разу прокремлівський Telegram-канал поширив інформацію, нібито на українському сайті з пошуку роботи розмістили вакансію, де розшукують провокаторів під російські вибори. Чи дійсно це так — розбирались наші фактчекери.

Що сталося

5 вересня російський Telegram-канал «Дядя Слава», який систематично розповсюджує російську пропаганду, поширив новину (архів), що на українському сайті для пошуку роботи Work.UA розмістили вакансію «Фармера акаунтів (адміністратора соцмереж)».

«Хохли активно шукають провокаторів для написання негативних коментарів під час російських виборів», — йдеться в новині.

Новину з таким оголошення також поширили Telegram-канал «Насправді» (архів) та користувачі соцмережі Вконтакте (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Проаналізувавши оголошення, поширене пропагандистами, першим кроком ми звернулися до сайту Work.UA, щоб перевірити, чи зареєстрований вказаний роботодавець на цій платформі.

Роботодавець GlobUS Team дійсно зареєстрований на сайті та мав одну розміщену 22 серпня вакансію «Фармера акаунтів (Facebook, Google, Telegram)».

Порівнявши зміст обох оголошень, окрім відмінностей у назві вакансії, ми відзначили також низку інших невідповідностей: у загальному блоці про тип зайнятості, в описі обов’язків, вимог та умов роботи.

Наступним кроком, ми звернулися до пресслужби Work.ua та попросили коментар щодо оголошення, поширеного пропагандистами, яке ми надіслали їм для ознайомлення. Також попросили перевірити, чи не редагувалося роботодавцем оголошення, яке було розміщене на сайті. У відповіді від PR-менеджерки Work.ua Лесі Примакової ми отримали підтвердження, що скриншот із новини «Фармера акаунтів (адміністратор соцмереж)», є фейковим і така вакансія не була розміщена на сайті.

«Створити подібний скриншот дуже просто, і це може зробити кожен. На будь-якому сайті можна відредагувати текст і написати свій: треба натиснути правою кнопкою та обрати потрібний пункт. Звісно, такі редагування не змінюють інформації на самому сайті. Це бачить тільки користувач, який редагує сторінку, а після оновлення сторінки повертається справжній текст. Та таких дій достатньо, щоб зробити фейковий скриншот», — йдеться у відповіді.

Серед невідповідностей, які підтверджують підробку оголошення, показовим є те, що у полі, де міститься інформація про зайнятість та готовність взяти студентів, відображаються фільтри, які обирає роботодавець серед запропонованих під час створення вакансії, тож прописати будь-який інший текст неможливо технічно.

Скриншот оригінальної вакансії, розміщеної на сайті Work.UA із зазначеним полем

Стосовно того, чи редагувалась вакансія, яка була розміщена на сайті, у пресслужбі повідомили, що перевірили цю ймовірність і вона виключена:

«Вакансія «Фармер акаунтів (Facebook, Google, Telegram)» від компанії GlobUS Team розміщувалась на нашому сайті, вона мала зовсім інший текст. Ми переглянули, чи редагувалась ця вакансія. Виявилось, що ні, цю вакансію жодного разу не редагували і подібного тексту там, звісно, не було. Наразі цю вакансію на сайті не знайти, оскільки акаунт компанії був заблокований з інших причин».

Отже, маємо справу із підробленим оголошенням, яким роспропаганда намагається дискредитувати українські компанії, що нібито через оголошення набирають людей для фармінгу (створення великої кількості акаунтів) з пропагандистською метою. Окрім того, з огляду на контекст оголошення, складається враження, що найближчим часом у РФ плануються вибори, однак це не так. Останні вибори, які відбулись в країні — це вибори президента 17 березня 2024 року. Вибори ж до Держдуми Росії відбуваються раз на 5 років, а попередні проводили у 2021-му.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.