Фейк. На сайті Президента України з’явилася петиція з вимогою вручити повістку Зеленському

Владислав Герасименко - 27 Травня 2024 | 09:18

Telegram-канали повідомили інформацію, що на сайті офіційного інтернет-представництва Президента України з’явилася петиція, автор якої пропонує видати повістку Володимиру Зеленському. Чи була така петиція насправді – розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

20 травня низка Telegram-каналів, такі як «Белорусский силовик 🇧🇾», «СЛОВО НАЁМНИКА», «Aristarchus», «На самом деле в Днепре» та «На самом деле в Харькове» повідомили інформацію, що на сайті електронних петицій до Президента України з’явилася петиція, яка називається «Вручити повістку Зеленському». За доказ надається відповідний скриншот з сайту електронних петицій.

«У зв’язку із закінченням терміну повноважень Володимира Зеленського на посаді Президента України вручити повістки на фронт Володимиру Олександровичу та його оточенню», – йдеться в тексті петиції.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Для початку, ми звернули увагу на порядковий номер петиції – 22/136198-еп – за яким почали шукати необхідну інформацію.

Для цього ми скористалися пошуковим сервісом Google, який у відповідь на запит надав одне релевантне посилання. Це було, як і очікувалося, посилання на сайт електронних петицій на офіційному інтернет-представництві Президента України.

Проте, відкривши посилання, ми виявили, що петиція з зазначеним номером зовсім іншого змісту: в ній нічого не йдеться ані про Зеленського, ані про повістки, натомість автор петиції пропонував збільшити соціальні виплати та пенсії в Україні. Також ми звернули увагу на інші аспекти, що відрізняються від опублікованого Telegram-каналами скриншоту:

— Дата публікації: 17 травня 2022, а не 20 травня 2024;

— Автор: Юрій Токарєв, а не Руслан Мартинчук;

— Статус: петиція не набрала за визначений термін потрібну кількість голосів, і, отже, її не було підтримано.

Окрім цього, ми спробували знайти петицію через пошук по сайту, проте жодного результату на запит ми не отримали.

У розділі з усіма петиціями також немає петиції про видачу повістки Зеленському з зазначеними датою та автором.

Отже, маємо справу з фейковим скриншотом, який було відредаговано та поширено, щоб «підігріти» наратив щодо «легітимності перебування Володимира Зеленського на посаді Президента України».

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.