Мережею поширюється інформація, що в бік Києва насувається хмара радіоактивного пилу з Чорнобильської АЕС. Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери.
Що сталося?
Telegram-канал «Шейх Тамир» 19 липня опублікував допис (архів) з посиланням на українських журналістів, що нібито на Чорнобильській АЕС зараз відбувається викид в повітря радіаційних речовин хмара з якими рухається в бік Києва. Також до допису надають мапу на якій можна побачити масштаби забруднення.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Відсутність згадувань в українських джерелах
Ми розпочали з того, що спробували знайти інформацію в українських ЗМІ про насування радіоактивної загрози для Києва. Проте жодних актуальних новин на цю тему немає.
На офіційних сторінках НАЕК «Енергоатом» теж немає згадок про радіоактивні хмари. Востаннє Чорнобильську атомну станцію компанія згадувала 26 квітня в роковини ядерної катастрофи 1986 року.
Спостереження за радіаційним фоном в Чорнобилі
На офіційній сторінці Чорнобильскої АЕС повідомили, що 19 липня всі показники радіаційного стану перебувають в межах норми.
За допомогою системи моніторингу екологічної ситуації в довкіллі «SaveEcoBot» ми побачили, що на 20 липня 2024 року радіаційний фон в Чорнобилі перебуває у своїх звичайних межах.
«Радіаційний фон в місті Чорнобиль станом на 20 липня 2024 року знаходиться у своїх типових межах для Чорнобильської зони відчуження і становить 0.114-0.335 мкЗв/год (найменший та найбільший показники за останні 24 години). Показники вимірюються різними пристроями, від онлайн станцій моніторингу до щоденних ручних замірів відповідними державними установами на стаціонарних постах спостереження.
Найвища величина потужності експозиційної дози (радіаційний фон) за останню добу зафіксовано о 14:00 на посту спостереження за адресою вулиця Богдана Хмельницького і вона становить 0.335 мкЗв/год», — зазначено на сайті.
Аналогічна ситуація і в Києві, радіаційний фон в місті також не виходить за межі норми.
Мапа забруднення
Щоб знайти звідки авторам допису «запозичив» карту для ілюстрації масштабів радіаційного викиду, ми скористались зворотнім пошуком у Google. Мапа забруднення є стоковою та продається на сайті «SciencePhotolab». Сама ілюстрація належить до катастрофи 1986 року.
«Карта розташування та щільності забруднення зони відчуження, створеної навколо місця аварії на Чорнобильській АЕС. Щільність забруднення плутонієм показана кольоровою діаграмою. 26 квітня 1986 року реактор № 4 Чорнобильської атомної електростанції вийшов з-під контролю, що призвело до розплавлення та вибуху. Близько 1000 квадратних кілометрів землі були безпосередньо забруднені радіоактивними опадами, і була створена 30-кілометрова зона відчуження. Для зберігання радіоактивних матеріалів був побудований бетонний саркофаг, Об’єкт-укриття, але в межах забороненої зони радіація все ще є смертельною для людей», — зазначено в описі під ілюстрацією забруднення.
Зауважимо, що також цю мапу використовували BBC в своєму матеріалі про Чорнобильську катастрофу.
Отже, росіяни створили фейк про «жахливе» становище з ядерними об’єктами в Україні. Припускаємо, що таку дезінформацію вони могли створити, аби відвернути увагу від власних новин про нібито аварію на Ростовський АЕС.