Російські пабліки поширили відео, в якому жінка за кадром розповідає, що вона отримала сповіщення від Міноборони України про загибель свого чоловіка, військовослужбовця ЗСУ у Курській області та обурюється тим, що для перепоховання його тіла в Україні з неї «вимагають» 30 тисяч гривень. Чому це не так — в нашому матеріалі.
Що сталося?
26 жовтня російські пропагандиські Telegram-канали, які систематично поширюють ворожу дезінформацію, зокрема «Медведь», «V тылу | Za лентой», «Военндело (Военное дело)» та інші поширили новину про те, що нібито за перепоховання тіла військовослужбовця ЗСУ, який загинув у Курській області, з його дружини вимагають гроші в Міністерстві оборони України. Ба більше, стверджується, що виплат родині у зв’язку з загибеллю військового ЗСУ не буде, бо загинув він на території Росії. Як доказ, пропагандисти публікують відео, в якому демонструється «папірець-сповіщення» з жіночим голосом за кадром.
«Отак дружини мертвих ВСУшників залишаються вдовами, на яких вішають серйозні проблеми. Її чоловіка вбили та поховали у Курській області, а тепер їй треба заплатити 30 тис. грн (приблизно 50 тис. рублів), щоб перепоховати тіло чоловіка. Ще й виплат не буде, бо він помер на території Росії», – стверджується у дописах до відео.
Також новину поширили російські пропагандиські ЗМІ, зокрема «ПОЛИТИКУС» та користувачі на російських форумах.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Документ, який демонструється у відео містить невідповідності, які однозначно вказують на підробку:
– відсутні особисті дані загиблого військовослужбовця;
– відсутні посада/звання/підпис уповноваженої офіційної особи;
– відсутні дата та реквізити сповіщення;
– «розмазана» печатка, яка нібито належить МО України.
Також про фейковість відео свідчать типові помилки в промові жінки на відео, які вказують на не рідну українську мову, такі як вимова слів «горячої лінії» та «гРивень» з акцентом на «р».
Наступним кроком, ми зателефонували за номером «гарячої лінії», вказаним на документі у відео, та переконались, що за цим телефоном не займаються питаннями, пов’язаними з перепохованням тіл військовослужбовців ЗСУ. В рамках телефонної розмови нам повідомили, що даний номер належить компанії Fitosana, яка займається продажем медичних препаратів натурального походження.
Твердження про відмову у виплаті грошової допомоги у випадку загибелі військовослужбовця ЗСУ у Курській області за участі у бойових діях проти військ країни агресора також не відповідають дійсності. Згідно з постановою уряду №168 від 28 лютого 2022 року, особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.
Зокрема, серед осіб, визначених у пунктах 1-1-2 , вказані військовослужбовці, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Ба більше, в ході ідентифікації та порівняльного аналізу подібних кейсів протягом останніх 7 місяців, ми виявили, що дане відео є принаймні третім фейковим відео за участі однієї і тієї ж особи, про що свідчить ідентичний голос, вимова, однотипність побудови тексту та поведінки у поширених відеоматеріалах. У першому відео за квітень «українка з Житомиру» стверджувала, що їй відмовляє у виплаті через втрату чоловіка-військовослужбовця Житомирський обласний ТЦК та СП через недостатнє фінансування. У другому відео за серпень вже стверджується, що жінці нібито відмовляють у виплатах через те, що її син військовослужбовець ЗСУ загинув на території Курської області.
В даному відео, ми знову маємо справу з загиблим у Курській області чоловіком військовослужбовцем ЗСУ, з жінки якого нібито вимагають гроші за перепоховання, однак цього разу вона вже «українка з Полтави». У всіх розглянутих відеоматеріалах просувається теза про відмову у виплаті грошової допомоги рідним, яка пов’язана з загибеллю військовослужбовця ЗСУ.
Тож маємо справу з черговим фейковим відео, створеним в рамках масштабної російської ІПСО, спрямованої зокрема на поширення дезінформації про події, пов’язані з веденням ЗСУ бойових дій у Курській області, а також на дискредитацію уряду та Міністерства Оборони України.