На початку травня російська пропаганда активізувала масштабну інформаційну кампанію до «дня побєди», який РФ відзначає 9 травня. В рамках даної кампанії російські пабліки поширили новину про рішення Паризької Ради перейменувати міст Аваль у Парижі на міст Червоної армії. Що не так з цією новиною — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
З 6 травня російські пропагандистські Telegram канали, зокрема «Шейх Тамир», «Zanoza», «Kotsnews» та інші, почали поширювати, що Рада Парижу (Conseil de Paris) прийняла рішення перейменувати міст Аваль у Парижі довжиною 270 метрів, який з’єднує 12 та 13 округ міста на честь Червоної армії. Стверджується, що він отримає нову назву до 80-річчя Перемоги над Німеччиною у 2025 році.
Протягом наступних днів новину масово поширювали російські ЗМІ різними мовами, зокрема «Мрія», «Topwar.ru», «Pravda FR», «Всемирная Россия», «PublisherNews.ru», російські акаунти в соцмережі Х, зокрема «Дуся Нюшина», «Brainless Partisans», «Camille Moscow», «Россия Победит», а також на платформі Youtube та російській соцмережі «ВКонтакте».
У публікаціях заявляється, що опитування мешканців Парижа щодо перейменування мосту, виявили здебільшого позитивну реакцію. За доказ до більшості таких публікацій додано відео «опитування», скриншот або посилання на джерело — статтю (архів) з відповідним відео за 5 травня під заголовком «Паризька Рада вирішила перейменувати міст Аваль у міст Червоної Армії» на онлайн-ресурсі «Infosindependants.fr».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Ми перевірили офіційний сайт та сторінки у соцмережах Мерії Парижу та зокрема розділ місцевої Ради, жодної інформації щодо перейменування мосту Аваль на них не міститься.
Джерело інформації
Ми перевірили відомості про ресурс «Infos Independants» та автора даної статті Réné PIérre, жодних даних ані про ЗМІ з такою назвою, ані про журналіста немає у респектабельних джерелах.
Після цього, ми проаналізували відео «опитування», опубліковане «Infosindependants.fr» та поширене російськими пабліками. Воно містить кадри, на яких чоловік на площі Бастилії у Парижі звертається з питанням до 6 людей французькою мовою. Під час звернення він стверджує, що міська Рада Парижу прийняла рішення про перейменування мосту Аваль у міст Червоної Армії на знак поваги до ролі, яку відіграла Червона Армія у перемозі над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні. Після чого він запитує, як людина з якою він спілкується, ставиться до такого рішення – «як Ви гадаєте, це хороша ідея?». Здебільшого, у відповідь люди відповідають, що не бачать причин, чому «це погане рішення».
За лаштунками, так зване «опитування» проводить людина без жодних «розпізнавальних знаків», зокрема представника ЗМІ. До того ж ракурс зйомки унеможливлює ідентифікацію особи інтерв’юєра. Щобільше, на кадрах містяться висловлювання щодо заявленого рішення від 6 людей, загальна кількість респондентів та інші дані — не відомі.
Наступним кроком, ми проаналізували інформацію по самому ресурсу «infosindependants.fr» за допомогою онлайн-сервісу «Whois». Таким чином ми з’ясували, що він був створений реєстратором NETIM нещодавно – 27 січня цього року, сам власник даного ресурсу невідомий, а поштова адреса — фальшива.
Вже за декілька днів після публікації даного матеріалу, сайт став недоступний. Однак за аналізом опублікованих на ресурсі сторінок, які були збережені в онлайн-архіві, ми виявили, що на сайті відсутні такі деталі, як знак авторського права, будь-які відомості про організацію та контакти.
Серед контенту, який був опублікований на ресурсі присутні як матеріали із закликами, направленими проти політики президента Франції Еммануеля Макрона, так і матеріали з російським дезінформаційним контентом. Останній поширювався за допомогою цитування заяв російських державних осіб, ЗМІ та організацій, зокрема «Ріа Новини», Міноборони РФ та публікації фейкових псевдо розслідувань від російського так званого «фонду боротьби з репресіями» про Україну (1, 2, 3), а також матеріали, які містять неправдиву інформацію (спростування), направлену на дискредитацію уряду Франції.
Таким чином, за аналізом контенту, даний анонімний ресурс публікував матеріали, спрямовані на поширення російської пропаганди серед французької аудиторії.
Рішення про перейменування мосту Аваль
Французькі фактчекери (Les Vériteurs TF1 і LCI) звернулись до Мерії Парижу щодо достовірності інформації про рішення перейменувати міст. У відповідь їм повідомили, що дана інформація неправдива. Паризька Рада регулярно розглядає пропозиції щодо перейменування будівель чи вулиць, однак такого рішення Рада не приймала, навіть питання щодо зміни назви мосту не розглядалось.
Крім того, публікація на «infosindependants.fr» містить невірні дані про сам міст, так у публікації він вказується як інженерна споруда довжиною 270 метрів, яка «простягається між 12 і 13 округами Парижу», насправді ж його довжина дорівнює 312,50 метрів і він охоплює річку Сена між 15-м і 16-м округами.
Ба більше, міст Аваль у Парижі не має назви, закріпленої на офіційному рівні, тому його неможливо офіційно перейменувати. Як вказує мерія Парижа, позначення «вниз за течією» (дане значення має слово «aval» в перекладі з фр. мови) було дано йому завдяки розташуванню та використанню. Фактично, це останній міст вниз за течією, який дозволяє петлі кільцевої дороги перетинати Сену на захід від столиці.