Фейк. Маї Санду у Віденській клініці встановили діагноз шизофренія

Анна Орманжи - 28 Жовтня 2024 | 11:18

Вибори президента в Республіці Молдова у 2024 році призвели до активізації дезінформаційної кампанії, спрямованої на дискредитацію чинної президентки країни Маї Санду, яка балотується на другий термін. Так, мережею, напередодні першого туру президентських виборів, поширилась новина про те, що у 2021 році психіатр віденської клініки нібито встановив Санду діагноз шизофренія та панічні атаки. Розбір новини – далі у нашому матеріалі. 

Що сталося?

17 вересня на ресурсі «Curentmd», активність на якому не спостерігалась з 2022 року, раптово «виник» матеріал під заголовком «Божевільна Мая. Санду йде по стопах Байдена». В даній публікації з посиланням на анонімне джерело йдеться про те, що коли він у 2021 році лікувався в елітній клініці Австрії, йому «доктор Кац з Одеси!» нібито розповів, що в цій клініці на лікуванні була чинна президентка Республіки Молдова Мая Санду, яка страждає на шизофренію та панічні атаки. Як доказ наводиться зображення документу, який нібито є медичним висновком лікаря за 21 жовтня 2021 року зі встановленим діагнозом шизофренії 1 типу та панічних атак у Маї Санду.

«Довірена особа, яка зі зрозумілих причин побажала залишитися анонімною, надала нам подробиці. Він, оселившись в одній з європейських країн, розповів, що восени 2021 року лікувався в елітній клініці в Австрії, де лікар, такий собі доктор Кац з Одеси, розкрив конфіденційну інформацію. Доктор Кац міг би розкрити, що президент Молдови таємно лікувався від серйозних психічних проблем. У момент необережності він нібито показав нашому джерелу фотографію медичної карти, яка б підтверджувала цю інформацію, припускаючи, що Мая страждає на шизофренію та панічні атаки», – йдеться у матеріалі.

Протягом наступних днів новину масово поширили пропагандистські ЗМІ, зокрема «Eadaily», «Репортёр», «Pravda Молдавия», «Pravda ru».

Поширення новина набула й через проросійські Telegram-канали, зокрема «Gagauznews — Новости для Гагаузии» та російські веб-портали, нашкалт «Пикабу», «НародЕдин», «LiveJournal» тощо. Також були зафіксовані публікації новини в соцмережах, зокрема в Х (1, 2), Instagram та на платформі Youtube.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Перевіривши інформацію щодо перебування у визначений час Маї Санду у Відні, ми з’ясували, що протягом 21-22 жовтня 2021 року Мая Санду дійсно перебувала у столиці Австрії з офіційним візитом на запрошення президента країни Александра Ван дер Беллен. Однак публікації в ЗМІ та відеоматеріали даного візиту не містять жодних ознак і проявів емоційної нестабільності, панічних атак або ж інших психічних розладів у президентки республіки Молдова.

Наступним кроком, проаналізувавши інформацію з документу, зображення якого було поширене у новині, ми з’ясували що він містить логотип та дані, які розміщені на офіційному сайті приватної клініки Дьоблінг у Відні холдингу PremiQaMed Holding, а також дані про лікаря клініки Томаса Ротмунда (Prim. Dr. Thomas Rothmund).

Ми виявили, що в певних даних присутні орфографічні помилки, зокрема в адресі та реєстраційному номері холдингу (реєстр літер, невірні розділові знаки). Також невідповідності присутні в контактних даних, так у лівому нижньому куті документа містяться дані одразу для двох відділів клініки – амбулаторного центру та центру ординації (вони розташовані за різною адресою), а не загальні, як вказано в заголовку. Водночас у верхньому правому куті вказані відповідні дані для центру ординації клініки, в якому саме й здійснює прийом лікар Томас Ротмунд за фахом неврологія та психіатрія.

Однак, визначені невідповідності тільки опосередковано вказують на підробку документа, тож за відсутності додаткової інформації для аналізу та необхідних профільних знань, ми звернулись безпосередньо до лікаря Томаса Ротмунда, надіславши йому зображення документа електронною поштою.

У відповідь лікар нам повідомив, що він не писав дане заключення. Він відзначив, що в документі на зображенні одразу впадає в око неправильний з медичного погляду та некоректний для рідної німецької мови вислів. Ба більше, документ не містить обов’язкової печатки лікаря, а підпис взагалі не відповідає оригінальному.

Додатково лікар уточнив для нас:

«Я не знаю, звідки взявся цей фейк і хто міг його створити. У будь-якому випадку лист не відповідає моїм медичним діагностичним і терапевтичним стандартам. Перелічені ліки з літієм та SSRI – антидепресанти, також не є усталеною терапією «шизофренії»», – йдеться у його відповіді.

Таким чином, маємо справу з однією із спроб російської пропаганди втрутитись у вибори президента Республіки Молдова через просування дезінформації про психічні захворювання Маї Санду, з метою дискредитувати кандидатку у президенти перед голосуванням у першому турі, яке відбулось 20 жовтня в країні. За результатами голосування, чинна президентка набрала 42,45% голосів виборців, а її найближчий суперник Стояногло з «Партії соціалістів» – 25,98%. Другий тур виборів президента у Молдові відбудеться 3 листопада.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.