Фейк. В Україні спостерігається масове захворювання дітей на свинку

Алєся Ященко - 24 Березня 2024 | 16:02

Мережею шириться інформація про те, що в Україні діти почали масово хворіти на свинку (епідемічний паротит). Що ж відбувається насправді – читайте у нашому аналізі.

Що сталося?

Telegram-канал «Мисливец Егор» поширив новину про те, що в Україні діти почали масово хворіти на епідемічний паротит. На думку авторів каналу, сталося це через те, що останні 2 роки в країні не проводилась вакцинація та фактично знищена медицина.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Про епідемічний паротит та методи його запобігання

Епідемічний паротит або свинка – це гостре інфекційне захворювання, під час якого відбувається набряк слинних залоз, частіше під вухами. Противірусної терапії цієї хвороби не проводять, тому захистом від такого захворювання є вакцинація. В Україні вакцинацію КПК (проти кору, паротиту та краснухи) проводять дітям у віці 1 та 6 років.

«Якщо ви маєте порушений графік вакцинації, це не значить, що треба розпочинати курс імунізації спочатку. Проте вкрай важливо надолужити пропущені щеплення якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу», – зазначають у Міністерстві охорони здоров’я.

Випадки захворювання на паротит у 2024 році

20 лютого Зарічненське відділення ДУ «Рівненський ОЦКПХ МОЗ України» дійсно повідомило про те, що на території селища одна дитина захворіла на епідемічний паротит. У повідомленні вказано, що у місці виявлення хвороби проводять протиепідемічні заходи. Про інших хворих у цій громаді не повідомляли.

Зазначимо, що ще 15 січня Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб надав інформацію про те, що у 2023 році у області виявили 14 випадків (1,2 випадків на 100 тисяч населення) захворювання на епідемічний паротит, у 2022 році – 10 випадків (0,9 випадку на 100 тисяч населення). Фактчекери видання VoxCheck з посиланням на Центр громадського здоров’я МОЗ України зазначають, що всього в Україні у 2023 році було зафіксовано 529 випадків хвороби на епідемічний паротит.

Тож про масове захворювання на епідемічний паротит не йдеться. У мережі ми не знайшли повідомлень про захворювання на свинку у інших областях країни у 2024 році та останні місяці 2023 року.

Щеплення

Також ми перевірили інформацію про рівень охоплення дітей щепленнями КПК станом на кінець грудня 2023 року. Згідно з даними Центру громадського здоров’я, вакцинацію від кору, паротиту та краснухи пройшли 92,4% дітей у віці 1 року ще 87,3% дітей отримали повторне щеплення у віці 6 років. При цьому першу вакцину КПК отримало 76,8% дітей, щеплених поза календарем вакцинації. Другу вакцину серед таких дітей у 2023 році отримало 90,6%. У 2022 році було вакциновано 74,1% дванадцятимісячних та 69,1% шестирічних дітей.

На сторінці Національного порталу імунізації зазначають, що станом на 29 лютого 2024 року в Україні є понад 180 тисяч доз вакцини проти кору, паротиту та краснухи.

Отже, інформація про те, що в Україні діти масово хворіють на епідемічних паротит не має під собою підстав. А теза про відсутність вакцинації та руйнацію медичної системи є фейком. Рівень охоплення щепленнями КПК є високим, а станом на кінець лютого у всіх областях країни є вакцина для проведення імунізації.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.