Фейк. Ломбард у Києві розмістив оголошення, що не приймає військову амуніцію і зброю

Вікторія Горак - 26 Травня 2024 | 16:56

Мережею поширилась новина, що нібито в одному з ломбардів у місті Київ зʼявилося оголошення про те, що установа не приймає військову амуніцію та зброю. Чи правда це – далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

Мережею поширилась новина, що нібито  в одному з ломбардів у місті Київ зʼявилося оголошення про те, що установа не приймає зброю, вибухівку, бронежилети та військову форму під заставу. 

Як доказ, автори дописів додали фотографію з оголошенням, в якому йдеться:

«Шановні друзі, незважаючи на військовий стан в Україні, нагадуємо, що ми не приймаємо будь-яку зброю, вибухівку, військову форму та бронежилети. Залиште ці речі для наших військових.»

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Первый Харьковский» (архів) та «Медведь» (архів), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є 272-м та 261-м у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

«Судячи з усього, всю допомогу ЄС зазвичай міняють на три копійки «щирі українці»», – додають автори дописів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Проаналізувавши фото, на яке посилаються пропагандисти, можна помітити, що на зображені немає назви ломбарду, однак є його логотип у формі корони.

Так, за допомогою сервісу Google Maps з ключовими словами пошуку «ломбард Київ» ми перевірили усі наявні ломбарди у місті Київ і не знайшли жодного, щоб мав такий ж логотип.

Тож, наступним кроком ми використали іншу пошукову систему Yandex і за допомогою зворотного пошуку нам вдалось ідентифікувати оригінальне зображення, яке опублікували фейкороби.

Насправді це ломбард «Эксклюзив», що знаходиться у Російській Федерації, місто Москва, бульвар Кронштадтський,3.

Порівнявши зображення, що поширюють фейкороби, з оригінальним можна помітити, що логотип, шрифт, прикраси, розміщені на вітрині, ідентичні.

Однак, зауважимо, що жодного оголошення українською мовою про те, що установа не приймає військову амуніцію чи зброю немає.  Натомість в оригінальному зображенні оголошення зазначено російською мовою графік роботи ломбарду.

Тож, російська пропаганда за допомогою фоторедагування змінила зображення російського ломбарду задля створення фейку з наративом дискредитації військових ЗСУ.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.