Фейк. Кличко запропонував відправити всіх студентів на фронт

Владислав Герасименко - 29 Липня 2024 | 14:13

У соцмережі TikTok було опубліковане відео, на якому міський голова Києва Віталій Кличко в коментарі українським журналістам пропонує відправити всіх студентів на фронт. Чи правда це – розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

Наприкінці липня один з користувачів соцмережі ТікТок з нікнеймом vasyl_kyiv опублікував (архів) відео, на якому київський міський голова Віталій Кличко дає коментар журналістам на фоні зруйнованих будинків. 

У 23-секундному фрагменті відео Кличко каже наступне:

«Ми знаходимося на місці, де був зруйнований будинок, де загинуло 8 дорослих і 5 дітей, російські окупанти не шкодують нікого, тому кожен має бути на фронті: старий, молодий, студент – немає значення. Студенти, до речі, всі ліниві, не вчаться. Необхідно зняти відстрочку з усіх студентів, а не лише з учнів заочної форми.»

«А чому ти (ред. – Кличко) не на фронті?», «А сини твої (ред. – Кличка) чому не воюють?», – коментують відео обурені користувачі.

Цю новину почали розповсюджувати прокремлівські Telegram-канали, такі як «Одесса Zа Победу! ⚓️», «ХарьковскаяРусь 🇷🇺», «Медведь», «Лохматый Z Николаев, Сергей Лебедев», «На самом деле в Луганске» та «Шкварка News».

Аналіз

За зворотним пошуком ми знайшли відповідний за всіма ознаками фрагмент в посиланні з відеохостингу YouTube.

Це відео, тривалість якого 1 хвилина 10 секунд, було опубліковане 11 липня на офіційному YouTube-каналі мера Києва Віталія Кличка і називається «Обстріляний дім на Сирці: Чи зможуть його відновити?». Мова йде про частково зруйнований житловий будинок в одному з районів Києва внаслідок масованої російської ракетної атаки, що сталася вранці 8 липня.

Власне, у самому відео, жива мова Кличка починається з 25 секунди, де він повідомляє про «зруйнований будинок, де загинуло 8 дорослих і 5 дітей». В решті ж промови немає жодних закликів до мобілізації студентів або слів, що «кожен має бути на фронті». Повний коментар Кличка звучить ось так:

«Ми знаходимося на одному з об’єктів вулиці Сальського, де був зруйнований будинок, де загинуло 8 дорослих та 5 дітей. Ми бачимо, частина будинку зруйнована, поряд будинки також пошкоджені, де відбулася пожежа. Кожному мешканцю постраждалого будинку надається вся можлива допомога. Ми надали всі можливості: хтось у рідних, знайомих, хто отримав пропозицію від міста Києва тимчасово знаходитися в готелях, до тих пір, поки ми не зможемо зробити остаточне обстеження цих будинків»

Якщо додатково проаналізувати відео з ТікТок, то можна помітити, що під час мовлення у Віталія Кличка форма губ та їхніх рухів є неприродними, а слова – не накладаються на них. Також, після перегляду оригіналу, стає відчутною різниця в голосі, його тембрі та швидкості розмови.

Отже, маємо справу з дипфейком, створеним, щоб дискредитувати представників української влади та мобілізаційні заходи в Україні.

Висновок: дипфейк, фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.