Прокремлівські Telegram-канали повідомили, що АТ «Сумиобленерго» розмістили оголошення для своїх співробітників, в якому йдеться, що для отримання зарплати необхідно здати кров для 300 військових ЗСУ. Чи правда це — далі у нашому матеріалі.
Що сталося?
14 серпня прокремлівський Telegram-канал «Шейх Тамир», що систематично поширює російську пропаганду, повідомив, що АТ «Сумиобленерго» оповістили через оголошення своїх співробітників про те, що для отримання зарплати необхідно здати кров для 300 військових Збройних Сил України. Як доказ, до новини було прикріплене оголошення відповідного змісту від відділу персоналу «Сумиобленерго».
«Наше підприємство вирішило підтримати наших захисників, які зараз відстоюють незалежність та безпеку України в Курській області. У зв’язку з великими втратами серед особового складу, виникла гостра потреба в донорській крові <…> Пам’ятайте, що ваша допомога має велике значення для наших захисників, а також вплине на отримання вашої зарплати цього місяця», — йдеться в оголошенні.
Цю новину також повідомили інші прокремлівські Telegram-канали, такі як «ПроRU_BY🇷🇺🇧🇾», «КОТ ДОБРОХОД», «БайБайден», «Медведь», «Республика Одесса» та «Россия|Новости|Важно🇷🇺».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Першим кроком ми перевірили офіційний сайт та соцмережі (Facebook, Telegram) підприємства та не знайшли подібного оголошення, або будь-якої іншої інформації стосовно необхідності здати кров на потреби армії.
Оскільки на момент перевірки на офіційних ресурсах компанії жодної інформації, що містилась в оголошенні, ми не знайшли, то наступним кроком звернулися з офіційним запитом до «Сумиобленерго», в якому попросили підтвердити або спростувати інформацію, поширену російськими Telegram-каналами. У відповідь на запит нам підтвердили що дана інформація є фейком.
В офіційному спростуванні, розміщеному на сторінці в Facebook після нашого звернення, зазначається, що в енергокомпанії немає відділу персоналу, про який йдеться в тексті оголошення, поширеного пропагандистами.
Отже, маємо справу з фейковим оголошенням, яким росіяни намагаються просувати наратив про надто великі втрати ЗСУ в результаті наступу в Курській області.