Фейк. Харківський ТЦК та СП розкидає листівки з закликом приводити друзів

Анна Орманжи - 26 Травня 2024 | 14:59

Дискредитація мобілізаційних процесів та роботи ТЦК та СП в Україні є однією з головних цілей російської пропаганди. Цього разу в рамках даної кампанії поширили новину про листівки нібито від Харківського ТЦК та СП, в яких закликають збирати своїх друзів та йти оновлювати свої дані. Що це за листівки та хто їх поширює – далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 17 травня російські Telegram канали, зокрема «Zanoza», «Шейх Тамир», «Денацификация UA», «Олеся Лосева», «Кот Костян – официальный канал» та інші почали поширювати новину про те, що Харківський ТЦК та СП поширює у місті листівки з закликом брати друзів та приходити оновлювати дані. За доказ новина містить короткі відео в під’їздах будинків та зображення, де зафіксована листівка, прикріплена під двірником автомобіля, на другому та третьому – листівки в поштових скриньках у під’їзді.

Також новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрія», «ZOV Харьков».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Листівка на зображенні містить текст з закликом та грубою граматичною помилкою «Збирай своїх друзів і йдіть до ТЦК обновляти свої дані».

При переході за QR-кодом на листівці, через онлайн-сервіс «GET-QR QR code» відкривається зображення (архів), на якому йдеться про вступ на військову службу за контрактом нібито від Харківського районного ТЦК та СП, однак зазначені контакти (адреса, номер телефону) іншого ТЦК та СП – Харківського обласного ТЦК та СП.

Це різні органи військового управління Харківської області, розташовані за різними юридичними адресами у місті Харків. Так, саме Харківський обласний ТЦК та СП  знаходиться по вулиці Коцарська 56, в той час, як Харківський районний ТЦК та СП розташований на проспекті Гагаріна 157 А. Номер телефону, вказаний на зображенні, використовувався раніше для Харківського ОТЦК та СП, однак наразі не є актуальним.

Тобто, фейкороби створили дане зображення, використавши дані двох Харківських ТЦК та СП з неактуальним номером телефону та розмістили його на сайті «GET-QR QR code», який надає можливості згенерували QR-код для завантаженого файлу.


За зворотнім пошуком Google ми знайшли оригінал зображення, на основі якого пропагандисти створили підробку. Оригінал зображення ще у 2022 році був розміщений на Facebook-сторінці Полтавського районного ТЦК та СП.

Відео та зображення, які розмістили у новинах, зроблені таким чином, щоб максимально унеможливити ідентифікацію місця зйомки. Однак, дослідивши відео, зроблене у під’їзді та використавши зворотний пошук за зображенням, ми не знайшли подібних скриньок у Харкові, однак з’ясували, що відповідного типу поштові скриньки є 5-поверхових будинках, побудованих у 1980-ті роки у Росії в Пермському краю (1,2)(архів).

Поштові скрині з іншого відео також присутні в будинках на території Росії, зокрема Самари та інших регіонах. Тому припускаємо, що фото та відеоматеріали були зроблені в Росії.

Ми звернулись до Харківського ОТЦК та СП з запитом на інформацію, у відповідь нам підтвердили, що поширена інформація неправдива, останнім часом не проводилась розробка та виготовлення листівок, це ІПСО, направлене на дискредитацію ТЦК.

Таким чином, пропагандисти в черговий раз створили неякісний фейк, допустивши безглузді помилки в тексті та переплутавши відомості щодо різних Харківських ТЦК та СП.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.