Фейк. Хакери AKLIROG зламали базу даних свідків ФБР

Вікторія Горак - 31 Cерпня 2024 | 19:00

Мережею поширилась новина, що нібито хакери AKLIROG викрали у ФБР базу даних осіб, які перебувають під програмою захисту свідків. Чи правда це – дізнавайтеся в нашому матеріалі. 

Що сталося?

Мережею поширилась новина з відео, в якому йдеться про те, що нібито Федеральне бюро розслідувань США підтвердило факт викрадення бази даних осіб, які перебувають під програмою захисту свідків.

Так, нібито за цим стоїть хакерське угруповання AKLIROG, яке виставило на продаж в Даркнет за $50 мільйонів список з 200 тисяч свідків. Однак, як йдеться у новині, хакери готові продати базу даних будь-кому, навіть ФБР, з гарантією не виставляти повторно її на продаж. 

У відео також зазначається, що з 2023 року засновники хакерського угруповання AKLIROG Євген Крамаренко та Микола Лисенко перебувають у розшуку Інтерполу.

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Царьград ТВ» (архів), «Zаметки.РФ 🇷🇺» (архів), «В карбюраторе конденсат 🇷🇺» (архів), що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Оскільки у правому верхньому куті відео міститься логотип міжнародного інформаційного агентства «Bloomberg», то першим кроком ми перевірили його офіційні ресурси, що представлені офіційним сайтом, а також сторінками в соцмережах Х, Facebook, Instagram, Youtube, Linkedin.

Відео з відповідним контекстом, яке поширили пропагандисти, на платформах цього агентства ми не знайшли.

Також ми не знайшли і подібного формату подачі новин від Bloomberg, де інформація представлена у відео зі слайдами, що супроводжуються титрами.

Порівнявши відеоролики, опубліковані на офіційних ресурсах Bloomberg, з пропагандистським, ми виокремили наступні невідповідності:

  • Bloomberg у своїх відео на сайті та для соціальних мереж використовує шрифти, що відрізняються від використаних у ролику, поширеному проросійськими Telegram-каналами;
  • видання не використовує свій логотип у відеороликах для соціальних мереж, а у повноформатних відео на сайті використовує логотип «В», який суттєво відрізняється.

Наступним кроком ми перевірили усі пресрелізи за останній місяць на офіційній сторінці Федерального бюро розслідувань і не знайшли жодної згадки про «злив» бази даних осіб, які перебувають під програмою захисту свідків.

Окрім того, ми не знайшли й у пошукових сервісах будь-яких новин про викрадення бази даних свідків ФБР. Жодної інформації про це в ЗМІ або соціальних мережах немає.  

Також ми не знайшли будь-якої інформації про AKLIROG і в пошуковому запиті Google. Єдині посилання, в яких згадуються хакери, це проросійські ресурси, що посилаються на новину про нібито викрадення бази даних ФБР. 

Ба більше, ми перевірили на офіційному сайті Interpol розшукуваних нібито засновників хакерського угрупування AKLIROG Євгена Крамаренко та Миколи Лисенко. За пошуковим запитом вказаних осіб не знайдено.

Тож, перед нами черговий фейк російської пропаганди, в якому фейкороби вигадали хакерське угруповання та історію про викрадення у ФБР бази даних осіб, які перебувають під програмою захисту свідків, щоб дискредитувати органи влади США. 

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.