Фейк. Картина художника 18 століття передбачила вечерю Трампа, Маска та Кеннеді-молодшого

Василина Гав'як - 27 Листопада 2024 | 08:53

Мережею поширилася інформація про те, що картина, датована 18 століттям, «передбачила» вечерю Дональда Трампа, Ілона Маска та Роберта Френсіса Кеннеді-молодшого. Що не так із цим «витвором мистецтва» — в нашому матеріалі.

Що сталося?

18 листопада обліковий запис у соцмережі Х @boneGPT (архів) опублікував допис, прикріпивши до нього колаж з двох фото: праворуч реальне фото із зустрічі Маска, Трампа та Роберта Френсіса Кеннеді молодшого, ліворуч — нібито картину 18 століття, яка цю зустріч передбачила.

«Ця картина 1721 року Дейтца Нютцена передбачила вечерю Трампа, Ілона та RFK McDonalds dinner», – йдеться в дописі автора.

На момент написання матеріалу цей допис набрав 5,5 мільйонів переглядів та понад 9 тисяч поширень безпосередньо в самій мережі Х (1, 2, 3, 4), а також російськими пропагандистськими Telegram-каналами: «Злой эколог» (архів), «Хранители и вершители» (архів) та «Gura Anton» (архів), автор якого позиціонує себе як «журналіст, котрий розказує правду» та поширення інформації від якого ми неодноразово спростовували:

«Без моїх коментарів. Нагадаю, Трамп і Маск дісталися робіт Тесла і його подорожей в часі».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Оригінальну фотографію, на якій Дональд Трамп, Ілон Маск, Дональд Трамп-молодший, Роберт Кеннеді-молодший та Майк Джонсон їдять фастфуд, опублікувала в мережі Х вночі 17 листопада Марго Мартін, заступниця директора з комунікацій Трампа, після поїздки групи, що на фото, на бій UFC в Нью-Йорку. Наступного дня 18 листопада фото опублікував також на своїй верифікованій сторінці в Instagram син Дональда Трампа — Дональд Трамп-молодший з підписом:

«Зробимо Америку здоровою знову завтра».

Цього ж дня, у понеділок 18 листопада, в соцмережі Х з’явилася й так звана картина-передбачення. За допомогою зворотного пошуку зображень ми спробували віднайти цю картину, проте безрезультатно. Будь-якої інформації про автора картини чи доказів існування Дейтца Нютцена у 18 столітті ми також не знайшли. Усі посилання за запитами «Deitz Nuutzen» чи «DeitzNuutzen painter» ведуть до вже згаданого допису від @boneGPT.

Щоправда ми знайшли користувача @DeitzNuutzen в мережі Х, який теж поширив допис @boneGPT. У статусі цього користувача зазначено «barely sentient memetics since 1721», що дослівно в перекладі означає «ледь чутлива меметика від 1721 року» (до речі, року, яким датована поширена картина — ред.).

Отже, повернемося до користувача мережі Х boneGPT, який поширив картину з вечерею. В описі його профілю вказано наступне: «founder mode // AІ & America», що в перекладі означає «режим засновника // ШІ & Aмерика» (ШІ — штучний інтелект — ред.). Це відповідно наштовхує на думку, що «картина 18 століття» насправді згенерована штучним інтелектом.

Також в описі профілю міститься посилання на YouTube-канал, наповнений відеоконтентом, створеним штучним інтелектом. Автор вказує цю інформацію в описі до відеороликів:

«Це все ШІ, навіть концепція для відео. Це придумав ChatGPT».

На доказ того, що поширена «картина» згенерована нейромережею, говорить точність у відтворенні композиції, положення, в якому розміщені учасники вечері, форми меблів та навіть ідентичне положення пальців Ілона Маска.

Врешті, 22 листопада сам користувач @boneGPT підтвердив (архів), що картина й справді була згенерована штучним інтелектом.

«Я дав інтерв’ю Reuters, тому що хотів сказати дещо важливе. Я не можу сказати, чи буде щось із цього опубліковане, але ось що я сказав:

Кожен штучний інтелект міг сказати, що Deitz Nuützen – це жарт, але 50% людей на це купилися», — йдеться у дописі.

Хто ж такий Дейтц Нютцен

Насправді ім’я художника, нібито автора картини — це так званий омофон та відсилка до популярної в США забавки «ловити людей на deez nuts».

Цей жарт вперше з’явився у реп-альбомі Dr. Dre «The Chronic» 1992 року, в якому є трек під назвою «Deeez Nuuuts». Згодом він відродився на початку 2015 року в комедійному скетчі інтернет-коміка WelvenDaGreat.

Ба більше, у 2016 році під час виборів у США, коли головними кандидатами на посаду президента були Дональд Трамп та Гілларі Клінтон, вірусний кандидат із іменем цього інтернет-мему (архів) став найуспішнішим незалежним кандидатом у президенти за два десятиліття.

Він отримав 9% голосів як незалежний кандидат в опитуванні Public Policy Polling виборців у Північній Кароліні, 8% у Міннесоті та 7% в Айові за попередніми опитуваннями. Цим кандидатом виявився 15-річний Брейді Олсон, старшокласник з Воллінгфорда, штат Айова.

«Мене звати не Діз Натс, – сказав він в інтерв’ю електронною поштою. «Я 15-річний хлопець, який заповнив анкету, розпалив кампанію, і зараз у мене найкращі показники серед третіх осіб з часів Росса Перо», — сказав він в електронному інтерв’ю.

Отже, картина нібито художника 18 сторіччя, яка передбачила вечерю Дональда Трампа, Ілона Маска та Роберта Френсіса Кеннеді-молодшого, насправді згенерована штучним інтелектом та поширена в мережі Х користувачем, який відкрито заявляє, що використовує нейромережі для створення контенту. Ім’я ж псевдохудожника Дейца Нютцена, що є відсилкою до популярного в США інтернет-мему, зокрема, використав один із вірусних кандидатів у президентських перегонах 2016 року, перемогу в яких здобув Дональд Трамп.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.