Постер до статті про фейковий бот

Фейк. «Карітас України» роздають усім подарункові бокси

Ігор Сум - 24 Березня 2024 | 17:25

Однією із найрозповсюдженіших технологій клікбейту є спекуляція на темі отримання безоплатних благ. Так, мережею шириться інформація, що благодійна організація «Карітас України» роздає усім охочим подарункові бокси. Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?  

До нас в Telegram-бот «Перевірка» надіслали запити з проханням перевірити інформацію, чи дійсно благодійна організація «Карітас України» через Telegram-бот роздає безоплатні подарункові бокси.

Посилання на фейковий бот

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми почали з того, що дослідили Telegram-бот «Karitas». В описі профілю зазначається, що це нібито офіційний бот організації «Карітас», а на місці фото акаунту розміщено логотип відомого благодійного фонду «Карітас України».

Опис фейкового Телеграм-боту

Втім, одразу варто зазначити, що в даному боті назву відомої організації англійською мовою пишуть з літери «K» – «Karitas». Проте правильно писати «Caritas». Так зазначено на офіційній сторінці справжньої організації.

Помилка в написанні Caritas Ukraine

Натиснувши кнопку «START», в боті з’являється повідомлення з пропозицією отримати подарунковий бокс від «Karitas». Для цього нібито необхідно обрати найближче до вас місто. Проте, після вибору будь-якого міста одразу вистрибує повідомлення із пропозицією доєднатися до анонімного Telegram-каналу. Для кожного міста різне посилання: «Київ/Times», «Харків/Times», «Одеса/Times»…

Посилання на анонімний Телеграм-канал
Посилання на анонімний Телеграм-канал
Посилання на анонімний Телеграм-канал

Далі, приблизно через 20 секунд в боті автоматично з’являється інформація наступного змісту: «Зачекайте, триває перевірка Вашого міста!». За ним почергово йде кілька повідомлень психологічно-маніпулятивного змісту. В більшості з них залякують та вимагають підтвердити українське громадянство:

  • «14 хвилин тому вас було помічено на російських ресурсах»;
  • «Ви не отримаєте набір якщо не підтвердите що ви з України»;
  • «У вас залишається 10 секунд на останнє підтвердження громадянства України». 

Проте, всі посилання зазначені в даних повідомленнях ведуть на різні анонімні Телеграм-канали, і жодне з ніяким чином не пов’язане з офіційними каналами комунікації благодійного фонду «Карітас України».

Клікбейт у фейковому боті
Клікбейт у фейковому боті
Клікбейт у фейковому боті
Клікбейт у фейковому боті
Клікбейт у фейковому боті

На офіційній Facebook-сторінці «Карітас України» повідомили, що цей бот не має ніякого відношення до благодійної організації.

«Оформлення багатоцільової грошової допомоги, яку надає Карітас України, відбувається лише його працівниками при осередках Карітасу або працівниками Карітасу у складі виїзних мобільних груп та під час дистанційної реєстрації… Нагадуємо! Ми ніколи і за жодних обставин не “обіцяємо” подарунків “всім українцям”. Ми надаємо допомогу людям, котрі належать до певних категорій вразливості. Наші ресурси обмежені і наша мета – допомогти тим, хто цього найбільше потребує», йдеться у повідомленні.

У фонді зазначають, що жодних миттєвих зарахувань на банківські картки або зборів персональних даних через чат-боти або Фейк. Карітас України через Telegram-бот роздають подарункові бокси-канали «Карітас України» не здійснює.

Спростування у Фейксбук Карітас України

Також, інформацію про роздачу подарунків через Telegram-бот спростували в пресслужбі організації у відповідь на наш запит. У повідомленні зазначається, що чат-бот “@karitas_bot” не належить «Карітасу України» і є шахрайським, і що вся допомога надається місцевими осередками організації.

Спростування від Карітас Україна

Отже, дурисвіти спершу створили фейковий Telegram-бот відомої благодійної організації. І використовуючи маніпулятивні технології намагалися збільшити аудиторію мережі Telegram-каналів.

Ми закликаємо вас завжди перевіряти та аналізувати інформацію для того, щоб убезпечити себе від подібних маніпуляцій.

Висновок: фейк, клікбейт

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.