Фейк. Камала Гарріс використовує ШІ для створення фейкових натовпів

Анна Орманжи - 27 Cерпня 2024 | 14:05

25 липня Камала Гарріс офіційно заявила, що балотується у президенти США від Демократичної партії. Очікувано, дана подія викликала посилений інтерес до кандидатки та її діяльності, що переросло у хвилю поширення дезінформації про неї. Так, у серпні в інфопросторі з’явилась інформація про те, що натовп на фотографії, який зустрічав Гарріс в аеропорту штату Мічиган у Детройті був доданий за допомогою технологій ШІ. Аналіз новини – в нашому матеріалі.

Що сталося?

10 серпня у соцмережі Х акаунт з нікнеймом Chuck Callesto, який систематично просуває тези, спрямовані на дискредитацію Камали Гарріс (1, 2, 3, 4, 5), опублікував пост (архів) в соцмережі Х з фотографією в аеропорту, стверджуючи, що натовп людей, який зустрічав Камалу Гарріс у Детройті, вона додала за допомогою технологій ШІ. Нібито про обман свідчить відсутність людей у відображенні на поверхні літака. За тиждень пост набрав більше 14 мільйонів переглядів та 31 тисячу ретвітів в соцмережі.

Посилаючись на дану публікацію, колишній президент та теперішній кандидат у президенти США Дональд Трамп 11 серпня опублікував пост (архів) у соцмережі Truth Social, обурливо звинувачуючи Гарріс в обмані та стверджуючи, що всі «натовпи» на її виступах фейкові.

«Хтось помітив, що Камала ОБМАНЮВАЛА в аеропорту? Біля літаку нікого не було, вона використала ШІ і показала величезний «натовп» так званих послідовників, АЛЕ ЇХ НЕ ІСНУВАЛО! Її здав працівник технічного обслуговування в аеропорту, коли він помітив фальшиву фотографію натовпу, але там нікого не було, що пізніше підтвердилося відображенням дзеркального покриття на віцепрезидентському літаку. Вона шахрайка. Її НІХТО не чекав, а «натовп» виглядав як 10 000 людей! Те ж саме відбувається з її фейковими «натовпами» на її виступах. Це спосіб, у який демократи виграють вибори шляхом ОБМАНУ – і вони ще гірші на виборах», – стверджується у його дописі.

Відповідна інформація у вигляді різноманітних фотографій та відео, більшість з яких мають явні ознаки підробки, набула поширення через Telegram-канали, які систематично поширюють ворожу дезінформацію, зокрема «Шейх Тамир», «Alex Parker Returns», «Кабинет инвестора» та інші.

Також новина поширилась і в інших соцмережах, зокрема в TikTok та на платформі Youtube (1, 2).

Аналіз

У рамках передвиборчої кампанії 7 серпня Камала Гарріс з губернатором Тімом Уолзом прибули в штат Мічиган у передмісті Детройта для виступу на мітингу. Відео з події були опубліковані (1, 2) на сторінці офіційного акаунту кампанії Гарріс у соцмережі Х.

Дійсно, на опублікованих відео на поверхні літака не відображається натовп людей, які були присутні на зустрічі в аеропорту. Однак дану подію висвітлювали регіональні та міжнародні медіа (1, 2, 3, 4) з різних ракурсів та відстані. На численних фото та відео матеріалах зафіксовано ідентичний ефект з відсутністю відображення натовпу людей на поверхні літаку. 

Зокрема, регіональні медіа Detroit Free Press та FOX 2 Detroit розмістили на своїх ресурсах онлайн трансляції з місця події, а Detroit News окремо опублікувало короткометражні відео ззовні та зсередини ангару до, під час та після мітингу, щоб показати натовп, який зустрічав Гарріс.

На всіх фото та відеоматеріалах в медіа зафільмована велика кількість людей як біля літаку, так і під час самого мітингу Гарріс. Природність зовнішності та рухів людей, зміни зовнішнього середовища, відсутність мерехтіння та інших дефектів монтажу кадрів беззаперечно свідчить про дійсно велику кількість людей, які відвідали дану подію. Тож, в даному випадку, маємо справу з ефектом відображення зовнішнього середовища від заокругленої поверхні, а не зі сфабрикованим натовпом людей.

На сторінці у соцмережі Х кампанія Камали Гарріс також опублікувала заперечення щодо підробки фото з аеропорту. У публікації повідомили, що це реальна фотографія, мітинг в аеропорту Детройта відвідали 15 тисяч людей.

Ба більше, Associated Press звернулось до Хані Фарід, професора Каліфорнійського університету в Берклі, який спеціалізується на цифровій криміналістиці та дезінформації. Він проаналізував фотографію за допомогою двох моделей GetReal Labs, які виявляють шаблони генеративного ШІ, і не виявив ознак його втручання. Також професор порівняв кілька версій фотографій з тією, яку опублікував Трамп, і єдині зміни, які він виявив на ній, це зміна яскравості або контрасту, і можливо, збільшення різкості.

Отже за лаштунками перевірки, ми з’ясували, що була розповсюджена неправдива інформація про шахрайство Камали Гарріс та використання ШІ для створення фейкового натовпу у Детройті. Ця дезінформація була поширена у рамках масштабного ІПСО, спрямованого на дискредитацію Гарріс як кандидатки у президенти США.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.