Мережею поширилася відповідь на запит від нібито Житомирського обласного ТЦК та СП дружині загиблого військовослужбовця. Так, у відповіді зазначається, що виплата одноразової грошової допомоги неможлива через недостатнє фінансування. Що не так з цим документом — пояснюють наші фактчекери.
Що сталося?
Пропагандистські Telegram-канали «Медведь», «Гагаузская Республика», «Земля наша» поширили новину про те, що дружина загиблого військовослужбовця не може отримати виплати за втрату чоловіка протягом трьох місяців.
Так, автори дописів до новини додають відеодоказ, де громадянка надає документ із відповіддю Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому зазначається, що наразі виплата одноразової грошової допомоги сімʼям загиблих військовослужбовців неможлива у звʼязку з недостатнім фінансуванням.
«Отримала чергову відписку з військкомату. Я поховала чоловіка три місяці тому, але виплат немає у звʼязку з недостатнім фінансуванням. Я вже просто не розумію, що мені з цим робити», — говорить за кадром жінка.
«Київська влада краще собі ці гроші забере, ніж віддасть хоч копійку народу», — дописують автори дописів.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Документ
Насамперед ми провели детальний аналіз самого документу, що поширюють у відео пропагандисти. Так, нам вдалось знайти чимало орфографічних, пунктуаційних та інших помилок.
- Невірна електронна адреса: «E-mail: [email protected]y.ua». На офіційному сайті Міністерства оборони України у розділі про Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки вказана справжня електронна адреса Житомирського ОТЦК та СП – [email protected].gov.ua;
- після слова «року» кома не потрібна;
- слово «Наразі» це не вставне слово, тож комою не виділяється;
- теза «виплата сум» не коректна. В цьому випадку використовується вислів «одноразова грошова допомога»;
- прізвище полковника Сергія Мартищенко у документі написано через російську літеру «ы»;
- скорочене слово «Исп.» – це російське слово «исполнитель». В українській мові використовується слово «Вик. (виконавець)».
Також в документі вказаний номер телефону адресата, Гусенко Тетяни Петрівни. Тож, ми подзвонили за вказаним номером і зʼясували, що насправді він належить салону краси «Венеція», що знаходиться у Житомирі.
Окрім того, нам вдалось знайти подібний документ від Житомирського ОТЦК та СП у відповідь на запит головного редактора «Апостроф», що був опублікований на сайті видання 20 листопада 2023 року. Тож, можемо припустити, що саме на прикладі цього документа фейкороби намагались створити власну версію відповіді від імені Житомирського ОТЦК та СП.
Законодавче підґрунтя
Згідно з Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у пунктах 6 та 9 статті 16.3 зазначається, що одноразова грошова допомога сімʼям загиблих військовослужбовців призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів. Саме порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Офіційна відповідь
На офіційних ресурсах Житомирського обласного центру комплектування та підтримки служба звʼязків з громадськістю спростувала інформацію, що поширювали пропагандисти.
«Така особа не зверталася до Житомирського ТЦК та СП за оформленням виплат. Документ на відео не відповідає стандартам діловодства ЗСУ», – повідомив заступник начальника сектору соціальних виплат Житомирського ТЦК та СП Олександр Негерей.
Отже, російська пропаганда поширила черговий фейк з метою дискредитації чинної влади України. Так, насправді фейкороби припустилися чимало помилок у створенні документа. Окрім того, згідно з чинним законодавством територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не займаються призначенням та розмірами одноразової грошової допомоги сімʼям загиблих військовослужбовців, адже ТЦК та СП не є розпорядником бюджетних коштів.
Висновок: фейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!