У мережі поширилась інформація, що нібито у Франції міжнародна неурядова природоохоронна організація Greenpeace проти того, аби Сену очищували за допомогою роботів, оскільки це може спричинити детонацію боєприпасів часів Другої світової війни, що залишаються в річці. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.
Що сталося?
Telegram-канал «Шкварка News», який систематично поширює російську пропаганду, опублікував новину про те, що природоохоронна організація Greenpeace виступила проти очищення річки Сена за допомогою роботів. Як доказ в новині додається відео, нібито згенероване за допомогою нейромережі, що демонструє, як виглядатиме детонація снарядів Другої світової війни в річці».
«Грінпіс відтворив за допомогою нейромережі Suno, як може виглядати детонація снарядів часів Другої світової війни, якщо французи будуть активно використовувати роботів для очищення річки. Екологи попереджають адміністрацію Парижа, що не можна використовувати роботів для агресивного очищення Сени від сміття, тому що на дні річки лежать снаряди часів Другої світової війни».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Про очищення Сени
Заборона купатися в Сені тривала протягом століття через стічні води, що потрапляли в річку. У процесі підготовки до Олімпійських ігор-2024, що нині тривають у Франції, річку вирішили очистити (архів), проєкт коштував місту $1,4 мільярда євро.
Головний інженер із санітарії паризької мерії Семюель Колін-Канівез пояснив, що проблемою забруднення річки була «єдина система» дренажної інфраструктури 19-го століття, через яку надлишок стічних вод потрапляв у річку. Щоб вирішити цю проблему побудували (архів) підземний резервуар, який зберігатиме стоки під час сильних опадів:
«Тепер тунель буде доставляти перелив до резервуару, де він може зберігатися протягом дня або двох — час, коли система знову заспокоїться. Потім його буде злито, як зазвичай, до лікувальних центрів».
Цьогоріч, перед стартом міжнародних змагань, Сену визнали придатною до купання, про що засвідчили (архів) проби води. Аби довести, що річка безпечна для купання, міська голова Парижа Анн Ідальго, голова Паризького організаційного комітету Олімпійських та Паралімпійських ігор Тоні Естанге, префект регіону О-де-Франс Марк Гійом під час онлайн-трансляції занурилася (архів) в річку Сена.
Про Suno AI
У новині, яку поширили пропагандисти, сказано, що природоохоронна організація за допомогою нейромережі Suno відтворила, як може виглядати детонація снарядів часів Другої світової війни.
Проаналізувавши офіційний сайт (архів) нейромережі Suno AI, зокрема розділ «Про нас», ми з’ясували, що ця нейромережа створена для генерації пісень за текстовим запитом.
«Suno будує майбутнє, де кожен може створювати чудову музику. Незалежно від того, чи ви співаєте в душі, чи артисти, які входять до чартів, ми руйнуємо бар’єри між вами та піснею, яку ви мрієте створити. Інструмент не потрібен, лише уява. Від вашого розуму до музики».
Отже, за допомогою даної мережі не можна було відтворити відеокадри можливого вибуху, оскільки Suno генерує звуковий ряд.
Офіційний коментар
Проаналізувавши офіційний сайт організації Greenpeace та її сторінки в соцмережах Х та Facebook ми не знайшли відео, про яке йдеться в новині. Тож звернулися до пресслужби офісу Greenpeace в Україні, щоб отримати коментар стосовно інформації, поширеної пропагандистами. Отримавши відповідь від своїх колег з Франції, представники українського офісу організації надали нас відповідь, що інформація в дописі не відповідає дійсності.
Що знаходили у річці Сена
З 31 січня до лютого 2025 року у Парижі діє виставка «Dans La Seine», яка розповідає історію Парижа та його річки Сени через предмети, викопані з її річища та берегів. Так, на виставці представлена колекція зі 150 експонатів. Це згадки за часів, коли місце було відоме під назвою Лютеція, жителі галло-римського форпосту іноді робили річці жертви в обмін на удачу.
Колись металеві фігурки божеств, таких як Аполлон і Меркурій, прикрашали вівтарі в приватних будинках Лютеції, були знайдені під шарами мулу на річище річки. Також у Сені знайшли предмети бронзової доби та середньовіччя після падіння Римської імперії. Вважається, що деяку з цієї зброї – переважно бойові сокири та мечі – навмисно кинули в річку, як частину ритуалу наприкінці битви.
Так, у 2023 році під час будівництва нового виходу з метро на півдні Парижа було знайдено стародавній некрополь. Також водолази вилучили з Сени твори мистецтва, декоративні елементи з паризьких мостів і технічне обладнання з кораблів.
У 2014 році вони знайшли скульптуру біля основи Пон Неф, яку ідентифікували як маскарон, кам’яну ліпнину у формі маски, яку часто можна побачити на паризьких будівлях і пам’ятниках.
Ми не знайшли згадок про масове знайдення на дні річки Сени знарядь Другої світової війни, проте у статті Euronews йдеться про те, що під час очищення підняли з дна чимало скутерів, велосипедів та мотоциклів та сміття.
Отже, перед нами черговий фейк російської пропаганди, що майже немає підґрунтя, окрім того, що річку Сену дійсно очистили. Це черговий приклад спроб дискредитації Олімпійських ігор, де російські спортсмени брали участь у нейтральному статусі та представляли свою країну лише в індивідуальних видах.