Прокремлівські Telegram-канали повідомили, що французький сатиричний журнал Charlie Hebdo випустив обкладинку, присвячену відставці британського прем’єр-міністра, лідера консерваторів Ріші Сунака. Чи правда це – розбиралися наші фактчекери.
Що сталося?
6 липня російський Telegram-канал “Шкварка News” опублікував обкладинку нібито французького сатиричного журналу Charlie Hebdo. На ній зображено персонажа з головою у формі карти Великобританії, що випльовує темну масу разом із карикатурним зображенням Ріші Сунака. Поруч також бачимо його попередника Бориса Джонсона зі слідами на одязі тієї ж темної маси.
Напис на обкладинці наступного змісту:
«Індійська кухня не для мене!».
Також обкладинку було поширено і в іншому прокремлівському Telegram-каналі «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» (архів).
«Британію «вирвало» черговим прем’єр-міністром», — йдеться у дописі пабліка.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Про джерело: Телеграм-канал “Шкварка NEWS”, за інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ, перебуває на 316 місці у “Списку інструментів поширення ворожої дезінформації”.
На обкладинці, що поширюють прокремлівські телеграм-канали, дата виходу примірника — 6 липня, а порядковий номер — 1668.
Звірившись із датами та нумерацією випусків журналу на офіційній сторінці видання, знаходимо випуск №1668. Дата його виходу — 10 липня, а за 6 липня публікацій взагалі немає. Попередній же датований 3 липням.
На офіційному сайті Charlie Hebdo обкладинка випуску із номером №1668 має геть інший вигляд та не стосується відставки британського прем’єр-міністра.
Він присвячений темі виборів у Франції й тому, хто очолить уряд країни, адже після другого туру дострокових виборів жодна з партій не отримала парламентської більшості.
Отже, прокремлівські пропагандистські телеграм-канали поширили фейкову обкладинку, на якій у принизливій формі висміяли не лише відставку лідера консерваторів Великобританії Ріші Сунака, партія якого програла парламентські вибори, а й демократичні процеси як такі, що пов’язані з визнанням результатів виборчого процесу та зміною голів уряду після чіткого сигналу про поразку партії від виборців.
Висновок: фейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!