Фейк. Посольство Британії в Україні дає рекомендації своїм громадянам, як поводитись з ТЦК та СП

Вікторія Горак - 30 Вересня 2024 | 12:33

Мережею поширилось зображення листівки від нібито Посольства Великої Британії в Україні з рекомендаціями для своїх громадян стосовно того, як поводити себе у разі зустрічі з представниками ТЦК та СП. Чи дійсно у посольстві переймаються цим питанням – з’ясовували наші фактчекери.

Що сталося?

Мережею шириться зображення листівки від нібито Посольства Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні, у якій містяться рекомендації для громадян країни стосовно того, що робити та як поводитись у разі зустрічі з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Так, у брошурі зазначено, що у звʼязку з мобілізаційними заходами в Україні, громадянам Сполученого Королівства рекомендується, серед іншого, уникати співробітників ТЦК та СП та не підписувати жодних документів.

Якщо ви побачили групу людей у військовому одязі поруч з вантажним фургоном або мікроавтобусом, рекомендується уникати контакту з ними, наприклад, перейти на інший бік вулиці. Якщо контакту уникнути не вдалося, дотримуйтесь наступних правил:

  • негайно повідомте, що ви є громадянином Сполученого Королівства;
  • пред’явіть документи, що підтверджують ваш статус;
  • поводьтеся спокійно, не підвищуйте голос, не жестикулюйте, не дивіться в очі працівнику ТЦК;
  • не реагуйте на грубість, провокації, штовхання, расистські висловлювання;
  • якщо вас кудись ведуть, не чиніть опір;
  • якщо ви опинилися в транспорті, не намагайтеся вийти з нього, не панікуйте, дочекайтеся, поки вас привезуть до місця призначення;
  • після прибуття, попросіть зв’язатися з Консульством Великої Британії за телефоном +380 44 490 3660;
  • менше спілкуйтеся з представниками ТЦК, не підписуйте жодних документів, дочекайтеся консульської допомоги.

Цю новину поширили анонімні Telegram-канали «Медведь» (архів) та «UKR LEAKS» (архів) , що згідно з інформацією Центру протидії дезінформації спільно з Кібердепартаментом СБУ є у «Списку інструментів поширення ворожої дезінформації».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми проаналізували поширену фейкоробами листівку і знайшли невідповідність. Так, у брошурі зазначено, що «на території України проводиться загальна мобілізація чоловіків віком від 25 до 65 років».

Проте, згідно з пунктом 6 статті 22 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» у період проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника ТЦК та СП або правоохоронців. Мобілізаційні ж заходи передбачені законом для чоловіків від 25 до 60 років.

Ба більше, згідно з пунктом 6 статті 1 Закону України про військовий обов’язок, він не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні. Лише у випадках, передбачених законом, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, можуть у добровільному порядку проходити військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Після виявлених невідповідностей у буклеті, ми звернулися безпосередньо до Посольства Великої Британії в Україні із запитом, чи видавало представництво такі листівки з рекомендаціями для своїх громадян. У посольстві нам цю інформацію спростували.

Отже, перед нами черговий фейк російської пропаганди, поширений не тільки з метою дискредитувати мобілізаційні заходи в нашій країні загалом, а й просувати наратив про те, що «в Україні безлад» і навіть іноземні громадяни, попри закон, можуть бути мобілізовані.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.