Низка українських Telegram-каналів опублікували повідомлення, що мережа магазинів EVA до 8 березня дарує жінкам сертифікат на 1000 гривень. Чи дійсно це так — пояснюють фактчекери.
Що сталося?
Напередодні 8 березня деякі українські Telegram-канали, такі як «🔊Чому тривога?🚨» (архів) та «Куди летить? | Тривога» (архів) повідомили про акцію від мережі магазинів EVA. Як стверджується, представники EVA заявили, що до 8 березня кожна українська жінка може отримати подарунковий набір від компанії Loreal та сертифікат на 1000 гривень, який можна витратити на будь-який товар в магазинах EVA.
Для того, щоб отримати ці подарунки, треба перейти до Telegram-бота EVA за наданим у повідомленні посиланням.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Дотримуючись інструкцій, ми перейшли за посиланням до бота. Одразу після активації бота нам запропонували обрати місто, в якому ми хочемо отримати подарунки. Проте, обравши потрібне місто, нам запропонували доєднатися до закритого новинного Telegram-каналу. Попри тривале очікування, ми так і не отримали схвалення нашої заявки.
Ми також спробували обрати й інші міста, проте отримали такі ж самі посилання на приєднання до аналогічних Telegram-каналів.
Також ми помітили, що в самому повідомленні — як в тексті, так і на рекламному банері — допущено орфографічні помилки в написанні назв компаній: «Loreal» замість «L’Oréal», «Єва» та «ЄВА» замість EVA.
Наступним кроком, ми вирішили зайти на офіційний сайт EVA, щоб перевірити, чи дійсно у компанії є зазначений Telegram-бот та подарунки, які через нього можна отримати. Таким чином, ми знайшли на сайті посилання на активні сторінки в соцмережах, серед яких, зокрема, був і Telegram-бот.
Перейшовши до офіційного Telegram-бота ми помітили, що він відрізняється від того, через який ми нібито мали отримати подарунки: нікнейм справжнього бота EVA @EVAofficialBot, а у фейкового – @eva_ukraine_bot. Відмінності маються також у назві та описі ботів: у справжньому боті нічого не згадано про подарунковий набір та сертифікат.
Крім вищенаведеного власного аналізу, ми також знайшли офіційне спростування від EVA, в якому представники компанії попередили, що інформація про подарункові набори та сертифікати є неправдивою і розповсюджують її фейкові ресурси.
«Національна мережа магазинів EVA (ТОВ «РУШ») заявляє, що не має жодного стосунку до ресурсів, що розповсюджують неправдиву інформацію про дарування сертифікатів та подарункових боксів, яке нібито здійснює EVA.
Офіційно повідомляємо, що EVA (ТОВ «РУШ») не реалізує такої акції ні на своєму офіційному сайті eva.ua, ні в соцмережах мережі, ні в своїх роздрібних магазинах»
Отже, маємо справу з клікбейтом — заголовком, що спонукає вас перейти за посиланням, приєднатися до каналу, завантажити додаток, тощо.
Висновок: фейк, клікбейт
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!