Фейк. У сюжеті Deutsche Welle джерело близьке до очільника ГУР Буданова повідомило, що його можуть ліквідувати до кінця літа

Владислав Герасименко - 10 Cерпня 2024 | 11:28

Прокремлівські Telegram-канали поширили новину, що в сюжеті німецького медіа Deutsche Welle джерело близьке до голови розвідки ГУР МО України Кирила Буданова поділилося побоюваннями за його життя, а саме що його можуть ліквідувати до кінця літа. Чи правда це – розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

Наприкінці липня прокремлівський Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» опублікував (архів) новину із відео з логотипом німецького медіа Deutsche Welle, в якому йдеться, що голову ГУР МО України Кирила Буданова можуть фізично ліквідувати до кінця цього літа «свої ж» такими страхами за його життя джерело близьке до очільника воєнного відомства поділилося з журналістом Ніком Вотерсом джерела близькі до ГУР МО.

«Кирило Буданов не безпідставно боїться за власне життя, після серйозних геополітичних процесів, які запустив замах на Трампа. Перемога Дональда Трампа на майбутніх виборах у США очевидна: Трамп відомий своєю жорсткою позицією щодо українського питання. Тому Офісу президента Зеленського доведеться шукати цапа-відбувайла. І найкращим кандидатом для цього є Кирило Буданов, який очолює ГУР», йдеться у титрованій частині відео.

Цю новину поширили інші прокремлівські Telegram-канали, такі як «ZдраVOмыслие», «Шкварка News» та «Эхо Мидяйки (Повестка: Крыма и России)».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми перевірили офіційні ресурси медіа, логотип якого заявлений на відео, поширеному пропагандистами. Deutsche Welle – міжнародна німецька багатомовна телерадіокомпанія. Оскільки новинний сюжет титрований англійською мовою, а його вертикальний формат характерний для соцмереж, відповідно, ми обрали для перевірки англійську версію видання, офіційні сторінки якої представлені у Facebook, Instagram, YouTube. Перевіривши їх, ми не знайшли серед контенту, опублікованого після замаху на кандидата в президенти США Дональда Трампа, що стався 13 липня 2024 року, сюжету про Кирила Буданова.

Проаналізувавши кадри, ми виявили, що відеосюжет змонтований із фото та відеоматеріалів за різний період часу, які є в загальному доступі. Зокрема нарізки відеокадрів з очільником ГУР взяті з інтерв’ю Буданова “Радіо Свобода” 2023 року, а відеоряд із Трампом – це кадри з першої його появи після замаху на Національному з’їзді Республіканської партії 16 липня 2024 року.

Наступним кроком ми порівняли графічне оформлення, а саме титрування сюжету, поширеного пропагандистами, з оригінальними титрованими відео Deutsche Welle. Звернувши увагу на жирність шрифту, колір окремих слів та виділення тексту, ми побачили явні ознаки підробки.

Також зауважили, що розміщення та розмір логотипу DW у даному відео не співпадає з тим, де він розташований у контенті цього медіа, що має вертикальний формат. Логотип більший та зазвичай розміщений нижче.

Виявивши ознаки підробки, ми звернулися із запитом до пресслужби Deutsche Welle та попросили підтвердити або спростувати інформацію про те, чи розповсюджувало медіа сюжет з Кирилом Будановим на своїх платформах. У відповіді редактор відділу корпоративних комунікацій DW Фабіан Розель повідомив, що дане відео є фейковим:

«Дякуємо за звернення. Я переслав ваш запит нашій групі перевірки фактів, результат: вміст, на який посилається, не відповідає корпоративному дизайну DW, шрифту та текстовим шаблонам. Тому він не походить від DW. Тому це підробка».

Отже, маємо справу з черговим відеодоробком російської пропаганди, що має на меті просувати наратив про атмосферу недовіри, яка виникла між представниками військово-політичного керівництва нашої країни.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.