Фейк. Deutsche Welle: «Футболіст Збірної України Зінченко витратив на святкування програшу 40 тисяч євро»

Владислав Герасименко - 13 Липня 2024 | 17:48

Прокремлівський Telegram-канал повідомив, що футболіст Збірної України Олександр Зінченко після поразки на Євро-2024 нібито влаштував вечірку, на яку витратив 40 тисяч євро. Чи правда це — розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

28 червня прокремлівський Telegram-канал «Шкварка News» повідомив, що гравець національної Збірної України з футболу Олександр Зінченко після того, як збірна завершила виступи на Євро-2024, організував вечірку в одному з найдорожчих ресторанів Берліну Lorenz Adlon Esszimmer, в якому витратив 40 тисяч євро.

За докази, що підтверджують цю інформацію, надається новинний відеосюжет від нібито міжнародного німецького видання Deutsche Welle.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

«Deutsche Welle» (DW) — міжнародна телекомпанія з Німеччини та одне з найуспішніших міжнародних ЗМІ, має свої редакції в багатьох країнах світу. Ми звернулися безпосередньо до англомовної редакції DW, адже поширений новинний сюжет зроблений саме англійською.

Отже, англомовна редакція DW має свій сайт (зокрема, колонку новин про Україну) та соцмережі (Facebook, YouTube, Instagram, Х (колишній Twitter)).

Ані на сайті, ані на соцмережах DW не було відео або новини про Олександра Зінченка.

Відео формату 1920х1080 створюються для соцмереж видання. Для порівняння, ми взяли одне з останніх відео-Reels зі сторінки в Instagram. Тема цього відео також присвячена футболу.

Порівнявши два відео, можна помітити наступні відмінності в дизайні графічних елементів:

  • логотип Deutsche Welle має різний розмір та місце розташування;
  • вертикальна полоска біля тексту: в оригінальних сюжетах вона відсутня;
  • текст розташовується на іншій «висоті»;
  • в оригінальному відео використовується градієнтний перехід – нижня частина відео затемнюється.
Ліворуч скриншот з проросійського телеграм каналу, праворуч скриншот з відео з соцмереж DW
Ліворуч скриншот з проросійського телеграм каналу «Шкварка News», праворуч скриншот з відео з соцмереж DW

Як нам вдалося встановити, кадр з Зінченком був взятий з інтерв’ю, опублікованим Української асоціацією футболу (УАФ) 22 червня 2022 року, тобто до того, як відбулася гра України з Бельгією.

Ми також звернулися до Deutsche Welle з офіційним запитом, в якому попросили підтвердити або спростувати інформацію щодо публікації сюжету про Зінченка. та отримали відповідь від фактчек-відділу видання:

«DW не створювала таке відео. У спортивному відділі DW підтвердили, що це не продукт DW. Низька роздільна здатність і загальна погана якість відео також свідчить про те, що це не публікація DW. Є й інші показові ознаки, – зазначають фактчекери Deutsche Welle – 1 червня DW представила новий дизайн – в той час, як у відео використовуються старі шаблони. Оскільки матч між Україною та Бельгією відбувся 26 червня 2024 року, справжнє відео DW містило б нові шаблони оформлення DW»

Також у відповіді Deutsche Welle зазначили:

«Матч Україна — Бельгія відбувся на «МХП Арені» у Штутгарті, а не в Берліні. І назва місця проведення в Берліні змінилася. У Берліні більше немає «Мерседес Бенц Арени». У березні 2024 року арена в Берліні була перейменована – тепер вона називається Uber Arena. Про це також повідомляли інші німецькі ЗМІ та на сайті Uber англійською мовою (https://www.uber-arena.de/en/presse/detail/namenspartner-uber/

Отже, перед нами черговий фейк, що намагається спекулювати на болючих нині темах, що «хтось воює, а хтось розкошує».

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.