Мережею шириться інформація, що «Червоний Хрест» та ROZETKA підготували продуктові набори з грошовою виплатою до Великодня. Як зазначається в оголошенні, то набори призначені для тих, хто не отримав набір від «Червоного Хреста» минулого року. Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери.
Що сталося?
Наші користувачі чат-бота «Перевірка» звернулись до нас з проханням перевірити інформацію, чи дійсно благодійна організація «Червоний Хрест» разом з ROZETKA роздають подарункові набори та грошові виплати до Великодня. Отримати їх можуть усі, хто не отримав подібні набори від «Червоного Хреста» минулого року. Крім продуктів зазначених на світлині, у святковий комплект входить матеріальна допомога розміром від 1900-5100 тисяч гривень, залежно від віку людини, а також набір ліків під потреби отримувача. На зображені, що додається до новини зазначено, що продукти освячені в ПЦУ.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Ми спробували перейти за посиланнями, що надані у дописі. Після натискання на будь-яке з посилань нас перенаправило на сторінку «Офіційний бот Червоного Хреста».
Звертаємо увагу, що назва сторінки має маркування «scam», що з англійської перекладається як «шахрайство», а також попередження, що багато користувачів відправили жалобу на цей обліковий запис.
Ми також не знайшли згадування про подібну гуманітарну допомогу на офіційних сайтах Українського Червоного Хреста та ROZETKA. Проте, на сайті Товариства Червоного Хреста ми знайшли спростування щодо подібної акції.
«В інтернеті шириться неправдива інформація про нібито видачу набору з грошовою виплатою до Великодня від Українського Червоного Хреста та ROZETKA. В новині шахраї просять подати заявку через нібито офіційний бот — chervonyy khrest bot, де збирають персональні дані та просять підтвердити особисту інформацію про вас. Це фейкова інформація та чат-бот.
Український Червоний Хрест повідомляє про всі види гуманітарної допомоги на офіційних каналах комунікації, наприклад на сайті redcross.org.ua, а також ніколи не збирає особисті дані через соціальні мережі».
Тож ми знову зіштовхнулись з черговим шахрайським посиланням, яке має на меті виманювання грошей у довірливих користувачів Telegram-каналів.
Висновок: Фейк, шахрайство
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!