Фейк. Британський художник створив на вулицях Лондона декілька графіті з принцесою Діаною щодо ситуації з мігрантами

Ольга Яковлева - 22 Cерпня 2024 | 10:21

Російська пропаганда продовжує рефлексувати стосовно хвилі заворушень ультраправих сил у Великобританії, що охопили країну наприкінці липня. У прокремлівських Telegram-каналах поширилась новина, що на вулицях Лондона з’явилося графіті авторства художника та активіста Даррена Каллена з покійною принцесою Діаною на підтримку расистів, які протестували проти мігрантів.

Що сталося

Пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир», що систематично поширює російську пропаганду, повідомив (архів), що нібито такі видання як «The Sun», «Daily Mail» та «BBC News» розмістили новину, що на вулицях Лондона з’явилося графіті авторства британсько-ірландського художника Даррена Каллена. 

На графіті зображена покійна принцеса Діана та цитата: 

«Добре, що я померла та не бачу всього цього лайна, що відбувається з Британією».

Новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали з широкою аудиторією, такі як «Шкварка News», «Рука Кремля», «Россия и Украина новости: Спецоперация Z» (архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Оскільки у новині, поширеній пропагандистами, як доказ були прикріплені скриншоти зі сторіз трьох різних видань в Instagram — «The Sun», «Daily Mail» та «BBC News», то першим кроком ми перевірили сторінки видань у цій соцмережі, а також офіційні сайти та інші соцмережі цих медіа за ключовими словами «Darren Cullen» та «Princess Diana» за останні два тижні, відколи розпочалась хвиля протестів представників ультраправих сил проти мігрантів.

Видання «The Sun» представлене офіційним сайтом, сторінками в соцмережах X, Instagram, Facebook. Переглянувши новинну стрічку соцмереж та сторінки цього медіа, ми з’ясували, що жодної інформації про графіті з Діаною не публікували. До того ж порівнявши формат сторіз, знайшли невідповідність, що може вказувати на підробку.

Нікнейм видання розміщується автоматично, його положення незмінне відносно шаблону у всіх сторіз, окрім тієї, що анонсує матеріал про графіті. Як бачимо, назва The Sun, що розташована на червоному прямокутнику сторіз в оригіналі стикається з назвою акаунту, а на сторіз з пропагандистських пабликів – ні.

Наступне видання, у сторіз якого нібито з’явилась новина про графіті, «Daily Mail» представлене офіційним сайтом, сторінками в соцмережах X, Instagram, Facebook. У новинній стрічці соцмереж та на сторінках видання новини про графіті з Діаною ми не знайшли, натомість порівнявши формат сторіз, знайшли невідповідність — у власних сторіз видання брендує їх додатково логотипом. Тоді як на пропагандистських такий логотип відсутній.

Третє видання, яке нібито повідомило про появу расистського графіті, «BBC News» представлене офіційним сайтом, сторінками в соцмережі Х, Facebook, Instagram, Tiktok та YouTube. За ключовими словами «Darren Cullen» та «Princess Diana» на сайті цього медіа та в соцмережах такої новини ми також не знайшли.

Наступним кроком в нашому аналізі ми звернулись до особистості художника — нібито автора графіті, про яке йдеться в новині пропагандистів. Даррен Каллен — це британсько-ірландський художник та активіст, який створює сатиричні твори на різну тематику. Ознайомитись з його творчістю можна, зокрема на його сайті та сторінках у соцмережах Х та Instagram за нікнеймом Spelling Mistakes Cost Lives. 

Передивившись останні публікації художника в соцмережах Х та Instagram, ми знайшли спростування новини про те, що графіті з Діаною — це робота його авторства.

«Очевидно, що це не моя робота, ці новинні сайти ніколи не публікували цих історій, а цитата в Telegram (останній слайд) є полярною протилежністю моїм поглядам на імміграцію та ці расистські заворушення. Я не знаю, наскільки вона поширилася, але те, що вони вирішили використати мене як частину російської пропаганди, є неймовірно дивним», — написав Даррен.

Отже, маємо справу з фейковою новиною, вкотре поширеною прокремлівськими Telegram-каналами, що просуває расистський наратив та підігріває тему заворушень ультраправих сил проти мігрантів, що охопили Великобританію наприкінці липня. 

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.