Фейк. Банер у кафе в Берліні: «Ми не обслуговуємо українців безоплатно. Зароби собі на обід сам!»

Анна Орманжи - 04 Липня 2024 | 08:30

Російські пропагандисти з метою просування дезінформації про негативне ставлення до українців в країнах Європи поширили інформацію, що кафе в Берліні розмістило банер з текстом «Ми не обслуговуємо українців безоплатно. Зароби собі на обід сам!». Чому це не так  — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 25 червня пропагандистські Telegram-канали, зокрема «RT на русском», «Vadym Sava», «Мрія», «Бабка знает всё!», «Русская Весна Z : спецоперация на Украине и Донбассе», «Кот Костян – официальный канал» та інші почали масово поширювати новину про те, що німецький заклад Cafe Berio, який знаходиться у Берліні, розмістив вуличний банер з написом «Ми не обслуговуємо українців безоплатно. Зароби собі на обід сам!». За доказ російські публікації містять 2-х секундне відео та зображення – скріншот з даного відео, який видають за фотографію від підписника RT, зроблену їм біля кафе.

«WIR BEDIENEN UKRAINER NICH KOSTENLOS VERDIENE DIR DE MITTAGESSEN SELBST!», – частина тексту, яку можна розгледіти на банері.

Новину також поширили російські акаунти в соцмережах Х, зокрема «Советский, злой, твой» та «Новиков Александр», в Instagram, в Youtube (архів), в російській соцмережі «ВКонтакте» та на російських форумах (1, 2).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми перевірили офіційні ресурси Cafe Berio у Берліні, які представлені сайтом та сторінками у соцмережі Instagram та Facebook. За лаштунками перевірки ми з’ясували, що жодних відповідних оголошень чи попереджень для українців вони не містять.

Наступним кроком, ми провели аналіз кадрів у відео, який дозволив відокремити важливі деталі для його ідентифікації: ракурс зйомки, вивіска, будівля, розташування та вигляд банера, чоловік з велосипедом, меблі кафе на вулиці, людина біля приміщення в червоному одязі, відвідувачі тощо.

За визначеними деталями, проаналізувавши контент на офіційних ресурсах кафе, ми змогли ідентифікувати дату, місце та обставини події, зафільмованої на відео.

Отже, ми з’ясували, що поширене у новині відео дійсно зафільмоване біля Cafe Berio у Берліні, однак насправді воно є уривком з виступу Вільямса Дестіні (Destynee Williams) за 10 липня 2021 року, тобто події, яка відбулась майже чотири роки тому.

Хоча ракурс зйомки в оригінальному відео Cafe Berio інший і не надає можливості ідентифікувати текст с потрібної сторони банера, про підробку тексту на ньому в поширеному пропагандистами відео явно свідчать відмінності від оригінального оформлення банерів в кафе (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) та ознаки втручання в відео, такі як розмитий фон біля банера.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.