Фото: Міненерго

Бракує доказів. На Південноукраїнській АЕС сталася аварія

Василина Гав'як - 26 Липня 2024 | 09:08

UPD 28.07.2024//  Ми змінили статус матеріалу «Фейк. На Південноукраїнській АЕС сталася аварія» на «Бракує доказів. На Південноукраїнській АЕС сталася аварія». Адже вже після виходу статті, у пресрелізі МАГАТЕ повідомили, що на Південноукраїнській АЕС (ПАЕС) зупинявся енергоблок також про те, що аварія на Південноукраїнській АЕС все ж таки була заявив нардеп Железняка, посилаючись на відповідь «Укренерго» на депутатський запит нардепа. Натомість голова Держатомрегулювання Олег Коріков, заявив, що повідомлення про нібито аварію на ПАЕС неправдиві.

Мережею шириться інформація, нібито на Південноукраїнській АЕС сталася аварія, через яку у критичних електроенергетичних умовах опинився лівий берег України. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно на Південноукраїнській АЕС сталася аварія. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Геоэнергетика ИНФО».

Також про це повідомив (архів) директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко : 

«…на Південноукраїнській АЕС, судячи з усього від спеки, фізично згоріло два трансформатори струму. Що призвело, за словами людей на місці, до відключення від мережі одного з реакторів».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

18 липня 2024 року Центр стратегічних комунікацій також спростував (архів) інформацію про аварію на Південноукраїнській АЕС.

19 липня міністр енергетики України Герман Галущенко заявив (архів), що інформація про аварію на Південноукраїнській АЕС — поширений росіянами фейк (читайте 11:15:25):

«Центр протидії дезінформації вже висловив позицію, що це все фейк, і найцікавіше, що спочатку ця інформація зʼявилася на російських каналах».

Посадовець наголосив, що навіть коли міністерство виходить із заявою, відомство ніколи не вказує певний обʼєкт, конкретну станцію чи підстанцію — оголошення більш загальні:

«На російському каналі зʼявилася ця комунікація про Південноукраїнську станцію, потім завдяки деяким експертам, не хочу їх коментувати, воно залетіло в український медіапростір. Ну, це неправда — блок мережі працює. Питання в тому, для чого це робиться».

Згідно з інформацією від Енергоатому:

• атомні електростанції України, зокрема Південноукраїнська АЕС, працюють без технічних порушень та у штатному режимі;

• персонал на АЕС забезпечує надійну експлуатацію об’єктів;

• радіаційний стан на станції в межах норми; 

• американське паливо Westinghouse успішно експлуатується на атомних електростанціях та зарекомендувало себе по всім параметрам на відмінно.

UPD 28.07.2024 Додаємо заяви офіційних відомств, аби висвітлити колізію щодо рівної кількості доказів, через що нам довелося змінити статус.

25 липня 2024 року на офіційній сторінці у Facebook (архів) Міністерство енергетики України наголосили, що всі АЕС на підконтрольній території працюють у штатному режимі, і наполягли на тому, що аварія на Південноукраїнській АЕС — поширений російською пропагандою фейк.

25 липня 2024 року заяву Галущенка вирішив перевірити народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк, надіславши запит до НЕК «Укренерго».

У відповідь НЕК «Укренерго» Железняку йдеться, що 15 липня на Південноукраїнській атомній електростанції все ж сталася позаштатна подія, через яку пошкодилися трансформатори струму. Сталося коротке замикання вимірювального трансформатора струму з подальшим руйнуванням і загорянням.

26 липня 2024 року МАГАТЕ підтвердило, що минулого тижня один енергоблок Південноукраїнської атомної електростанції зупиняв роботу через проблему з трансформатором.

«Внаслідок короткого замикання сталося пошкодження керамічного ізолятора, що призвело до витоку масла, яке загорілося. Після того, як електричне підключення було відновлено, реактор був перезапущений і почав подавати електроенергію в мережу приблизно через 17 годин».

26 липня 2024 року голова Держатомрегулювання Олег Коріков своєю чергою зазначив (архів), що порушення меж та умов безпечної експлуатації енергоблоків на ПАЕС не відбулося. За Міжнародною шкалою ядерних подій INES (International nuclear event scale) ця подія класифікується за рівнем «0» та є несуттєвою для безпеки.

«На сьогодні енергоблок №2 ПАЕС у мережі, виробляє електроенергію. І рівень радіації на промисловому майданчику Південноукраїнської АЕС у межах норми».

Спостереження за радіаційним фоном

Скориставшись ботом «SaveEcoBot» ми переглянули стан радіаційного фону у Южноукраїнську, поблизу якого і знаходиться Південноукраїнська АЕС, що в Миколаївській області. 

За допомогою системи моніторингу екологічної ситуації в довкіллі «SaveEcoBot» ми побачили, що на 24 липня 2024 року радіаційний фон у Миколаївській області перебуває у своїх звичайних межах.

UPD 28.07.2024 Отже, про відсутність аварії на ПАЕС свідчать заяви міністр енергетики України Герман Галущенко, Центру стратегічних комунікацій, Держатомрегулювання. Натомість пресреліз МАГАТЕ від 26.07.2024 і відповідь НЕК «Укренерго» на запит нардепа Ярослава Железняка, суперечать заявам профільних відомств. Тому ми змінили статус матеріалу на «бракує доказів», доки єдина відповідь не буде узгоджена.

Висновок: бракує доказів

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.