26 березня 2024 року у Балтіморі (штат Мериленд, США) обвалилася частина автомобільного моста, після того, як у нього врізалося вантажне судно. Згодом, мережею почало ширитися повідомлення від нібито 79 окремої десантно-штурмової бригади (79 ОДШБр), в якому вона вихваляє роботу Головного управління розвідки Міністерства України (ГУР МО) щодо обвалу мосту у місті Балтимор, США. Чи дійсно це правда — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
Telegram-канал «Шейх Тамир» поширив скриншот допису, з нібито Telegram-акаунту 79 окремої десантно-штурмової Таврійської бригади (ОДШБр).
На знімку екрана вихваляється робота ГУР щодо обвалу моста в місті Балтимор, США:
«ГУР красені! Працюють по всьому світу, не соромлячись. Не приймаєте пакет допомоги – тоді отримуйте! Чекайте від наших сюрпризів по всій Європі. Ми вас навчимо захищати Демократію і допомагати тим, хто цього потребує!» – йдеться в повідомленні зі скриншоту.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Ми дійсно знайшли в Telegram відповідний допис на каналі, що має назву: «79 окрема десантно-штурмова бригада Миколаїв».
Проте, також ми знайшли й інший Telegram-канал 79 окремої десантно-штурмової Таврійської бригади (ОДШБр).
Наступним кроком, ми порівняли ці два канали й пересвідчилися, що канал який привітав ГУР є фейковим. На чому базується наше твердження:
- На верифікованому Фейсбук-акаунті 79 ОДШБр зазначено посилання на офіційний Telegram-канал бригади, а саме t.me/odshbr79. Тим часом як фейковий Telegram-канал має адресу t.me/odshbr_79. Звертаємо увагу на зайвий символ «_» перед цифрами «79».
- Справжній канал бригади має назву «79 окрема десантно-штурмова Таврійська бригада», а не «79 окрема десантно-штурмова бригада Миколаїв».
Наступним кроком, ми звернулися телефоном до пресслужби 79 ОДШБр, де нам повідомили, що публікації з привітанням ГУР щодо обвалу Балтіморського мосту не робили, а єдиний офіційний Telegram-канал t.me/odshbr79. Також, зазначили, що інших Telegram-каналів не мають.
Отже, фейкороби створили фальшивий Telegram-канал однієї зі бригад ЗСУ і в ньому поширюють від її імені неправдиву інформацію з метою дискредитації України та зриву її підтримки країнами-партнерами.
Висновок: фейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!