Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Акція до Дня закоханих

Фейк. До нашого бота «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно львівське «Мазох-кафе» надало «закоханим бійцям ЗСУ» знижку 20%. 

Проте, це фейк.

Ми звернулись до закладу в соціальних мережах і отримали наступну відповідь:

«Добрий день! Вже втретє нам надсилають інформацію про таку нашу “акцію”. Нічого такого і близько ми не пропонуємо».

У США планують маркувати їжу, виготовлену з ненароджених дітей

Маніпуляція. Пропагандистський Telegram-канал поширив новину, що має заголовок:

«У США виготовляють їжу з абортованих дітей?»

В самому описі новини йдеться про вимогу техаського Сенатора Боба Холла маркувати їжу, косметику та вакцини, виготовлені з «тканин абортованих дітей». На думку фейкоробів, така вимога підтверджує існування подібної продукції.

Проте, це маніпуляція.

Почнемо з того, що Сенатор Боб Холл насправді запропонував на розгляд законопроєкт 314, що зобов’язав би продавця маркувати всі продукти, виготовлені з тканин та клітин ненародженої дитини, навіть якщо таких продуктів зараз не існує. Саме це й підкреслено у заголовку оригінальної статті, на яку посилаються фейкороби.

Скриншот статті видання Independet

Разом із тим у США існує Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA), що в принципі забороняє продаж харчових продуктів з тканинами людини у складі.

«Немає умов, за яких FDA вважатиме тканину людського плоду безпечною або законною для споживання людиною чи тваринами», — написав представник агентства в електронному листі HuffPost.

Нагадаємо, у 2012 році в Оклахомі вже подавали подібний законопроєкт, але законодавча влада його не прийняла.

Отже, наразі маємо справу із законопроєктом, який не вступив у дію, та маніпулятивним використанням заголовка британського видання.

Гіпсові муляжі для кінцівок допомагають уникнути мобілізації

Фейк. Мережею почали ширитись пости зі скрином оголошення, що пропонує послуги накладання гіпсу на здорову кінцівку для уникнення мобілізації.

Насправді, це брехня.

Насамперед варто звернути увагу, що оголошення вже видалене. 

Та й сама ідея такого ухиляння від мобілізації є нікчемною.

Начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ Збройних сил України Роман Горбач повідомив:

«У більшості випадків громадяни сьогодні викликаються до територіальних центрів комплектування з метою уточнення військово-облікових даних. Рішення про мобілізацію громадянина ухвалюється після висновку медичної комісії про придатність до військової служби».

Також у коментарі BBC працівники військкомату підтвердили: видача таких повісток пов’язана з прагненням поставити якомога більше людей на облік. Тобто оновити та скласти актуальну базу даних.

Саме тому особа з гіпсом все одно може отримати повістку, адже працівники військкоматів не займаються безпосередньо «відбором» людей на фронт, а лише зобов’язують стати на облік. Ця процедура передбачає проходження військово-лікарської комісії для того, щоб визначити стан особи та віднести її до відповідної категорії придатності до військової служби. При цьому наявність гіпсу без реальних доказів існування травми не є причиною для звільнення від військової служби.

Донька Валерія Залужного придбала два котеджі на Канарських островах та у Чилі

Фейк. Аби показати, що українська влада корумпована, російська пропаганда невтомно продукує нові псевдодокази. Цього разу «головним героєм» став головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Мережею шириться допис про купівлю донькою Валерія Залужного двох котеджів на Канарських островах та у Чилі.

Як доказ придбання нерухомості публікують папери, що нібито засвідчують реєстрацію двох об’єктів нерухомості на ім’я доньки Залужного. Ми дослідили цю інформацію та з’ясували, чому немає підстав вважати її правдою. Детальне спростування читайте на нашому сайті.

На Львівщині у річці виявлено дві величезні риби

Фейк. До нашого бота «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити інформацію про існування риб-мутантів у річці Полтва. 

Проте, це фейк.

Першоджерелом цієї новини є гумористичний канал «Львівський морський порт». Дана сторінка публікує різні жартівливі новини, серед них є й ця. Користувачі активно обговорюють цей жарт в коментарях. Та й самі адміністратори не стверджують, що новина правдива.

Тож, і ми бажаємо вам гарного настрою та нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.